Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwszy lot rosyjskiego Ił-a 96-400M (film)

1 listopada 2023 r., pierwszy lot wykonała nowo zaprojektowana i wydłużona wersja rosyjskiego Ił-a 96-300 oznaczona jako Ił-96-400M. Szczegóły dotyczące oblotu upubliczniła United Aircraft Corporation (UAC).

Statek powietrzny wzniósł się na wysokość 2 tys. metrów, a czas jego lotu wyniósł około 26 minut. Szerokokadłubowy samolot dalekiego zasięgu Ił-96-400M wykonał swój pierwszy lot” – poinformował rosyjski rząd. „W locie sprawdzono stabilność i sterowność samolotu, sprawność systemów, zespół napędowy oraz sprzęt radiowy.” Konstrukcja jest zmodernizowaną wersją Ił-a 96-300, charakteryzującą się wydłużonym o 9,35 m kadłubem, silnikami PS-90A1 o zwiększonej mocy. Samolot w nowej wersji może pomieścić do 370 pasażerów.

Rosyjska Federalna Agencja Transportu Lotniczego (Rosaviatsia) potwierdziła, że większość systemów i osprzętu została wyprodukowana przez Rostec State Corporation. Rosyjski rząd wysoko ocenił postęp, jaki poczynili konstruktorzy samolotu po nałożeniu na ten kraj sankcji, które uniemożliwiły rosyjskim liniom lotniczym legalne pozyskiwanie części zamiennych do samolotów Boeinga i Airbusa.

We wrześniu 2023 roku Aeroflot i Rosatom podpisały memorandum o współpracy, na mocy którego firmy te będą produkować własne wersje części samolotów Airbus i Boeing użytkowanych w Rosji. W październiku 2023 roku dyrektor techniczny Aeroflotu Aleksiej Mikhalik powiedział, że pełna produkcja tych podzespołów rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r.

W mediach społecznościowych został opublikowany film przedstawiający pierwszy lot samolotu i tłumy widzów obserwujących wydarzenie.

Pierwszy lot rosyjskiego Ił-a 96-400M

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony