XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy Bielsko-Biała

XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy Bielsko-Biała (fot. pikniklotniczy.pl)

Aeroklub Bielsko-Bialski zaprasza na trzynastą już edycję Międzynarodowego Pikniku Lotniczego, który odbędzie się w dniach 27-28.08.2016 r. na alroklubowym lotnisku Aleksandrowice.

Organizując po raz kolejny dwudniowe pokazy lotnicze w atmosferze pikniku rekreacyjno – rodzinnego wspominać będziemy wydarzenia i osoby związane z historią „najpiękniejszej łąki na mapie Polski”. Dlaczego najpiękniejszej? Bo nie ma piękniejszego lotniska aeroklubowego z taką historią w Polsce… i już. A kto nie wierzy niech nas odwiedzi, najlepiej w dniach Pikniku – mówią organizatorzy.

W tym roku, jak zwykle bogato na niebie. Po raz pierwszy w pokazie dynamicznym nad miastem wystąpi Adrian Rojek – pilot, który zamienił MiG-a 29 w rakietę.

 

Sympatykom lotnictwa na samolotach turbośmigłowych PZL-130 „Orlik” zaprezentuje się Zespól Akrobacyjny Sił Powietrznych RP. A na wystawie statycznej będzie można zobaczyć samolot An-28TD.

 

Nie zabraknie historycznych replik, wśród nich niezawodni „czescy wojownicy” z zespołu "Pterodaktyl" i inne statki powietrzne.

 

A oprócz tego będą też konkursy, nagrody, loty widokowe, słowem, to co zawsze i 100 % inaczej…

Kiedy w dniu 31 maja 1936 r. nastąpiło uroczyste otwarcie lotniska sportowo-turystycznego w Aleksandrowicach (wtedy koło Bielska, dzisiaj dzielnicy miasta Bielsko-Biała), które w pierwszych latach użytkowania służyło przede wszystkim ufundowanej i utrzymywanej przez LOPP Szkole Pilotów im. Józefa Piłsudskiego, pewnie wówczas wielu zastanawiało się, jakie będą dalsze losy tej małej „łąki”, z której niezdarnie odrywały się w powietrze „Aeroplany”.

Dzisiaj, w 80 rocznicę pierwszych pokazów lotniczych, jakie odbyły się podczas uroczystości otwarcia lotniska Aeroklub może pochwalić się, że nadal jest dla lotniczej braci i mieszkańców Podbeskidzia, że przeorganizował pole wzlotów, z którego przez ponad 50 lat wędrowały w świat znakomite szybowce polskiej konstrukcji i produkcji. Współtworzy z w symbiozie  z władzami miasta i gminy nowe warunki do wykorzystania infrastruktury, wydzielolo miejsce na „plażowanie” rolkowisko i ścieżkę rowerową wokół lotniska. Przy okazji powstało ogrodzenie poprawiające bezpieczeństwo wykonywania lotów.

Członkowie Aeroklubu, z ikoną światowego szybownictwa na czele, Sebastianem Kawą (medale i tytuły powoli przestajemy liczyć, w tym roku w Cetniewie odbił swoją dłoń w Alei Gwiazd Sportu) odnoszą kolejne sportowe sukcesy. Idzie młodość…, Judyta Czyż ponownie szybowcową Mistrzynią Polski Kobiet, Marek Niewiadomy czwarty w Grand Prix Usman, następcy intensywnie się szkolą (lada dzień zacznie służyć nowa wyciągarka szybowcowa do szkolenia lotniczego młodzieży, pozyskana dzięki poparciu lokalnej społeczności miasta w ramach projektu "Windą do nieba" ).

Wspólne lotnicze święto w 1936 r. było inspiracją do zorganizowania w 2003 r. pierwszego Międzynarodowego Pikniku Lotniczego Euroregionu Beskidy zwłaszcza, że przypadało wówczas 100-lecie pierwszego lotu braci Wright i 70-lecie rozpoczęcia budowy lotniska w Aleksandrowicach (zapis z dnia 19 sierpnia 1933 r. pod nr 2510 w Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej o zakupie prawa własności terenów pod lotnisko przez LOPP).

 Dzisiaj, w 80-tą rocznicę otwarcia Szkoły Lotniczej w Aleksandrowicach Aeroklub Bielsko-Bialki organizuje już XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej. Udaje się to dzięki wysiłkowi niewielu „zakorzenionych w tradycjach” pasjonatów, członków Aeroklubu Bielsko-Bialskiego i Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, pomocy władz Gminy Bielsko-Biała pod przewodnictwem Prezydenta Miasta, p. Jacka Krywulta (honorowy patronat od I Pikniku) oraz Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Organizatorzy mają nadzieję ponownie „pobudzić zmysły” wśród sympatyków na następne lata dostarczając mieszkańcom Podbeskidzia wielu pozytywnych wrażeń.

Zapraszamy w dniach 27-28.08.2016 r. na XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej.

Źródło: Aeroklub Bielsko-Bialski
comments powered by Disqus