We włoskim Lecce-Galatina rozpoczęło się szkolenie kolejnej grupy pilotów

We włoskim Lecce-Galatina rozpoczęło się szkolenie kolejnej grupy pilotów (fot. ppłk pil. Marek Kejna)

Kolejna grupa polskich pilotów z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego zdobywa uprawnienia instruktorskie we Włoszech.

W składzie delegacji, która poleciała do Włoszech, znaleźli się m.in. Inspektor Sił Powietrznych DG RSZ gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak, Szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów płk dypl. pil. Cezary Wiśniewski, Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikuła, Dowódca 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Artur Kałko.

Celem wizyty we włoskim Lecce-Galatina było między innymi sprawdzenie dotychczasowego poziomu wyszkolenia pilotów. W czasie spotkań szeroko poruszano kwestie współpracy oraz wzajemnych zobowiązań wynikających z podpisanej w lutym 2014 r. w Dęblinie umowy na zakup Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT. Delegacja spotkała się również z grupą sześciu polskich pilotów, którzy obecnie przechodzą intensywne szkolenie w powietrzu. 

Doświadczeni Polscy piloci z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego: kpt. Piotr Bereziński, kpt. Paweł Wichowicz, kpt. Mirosław Kopeć i kpt Przemysław Ćwiklak szkolenie we Włoszech rozpoczęli kilkanaście dni temu w bazie w Lecce. Przejdą taką samą drogę, jak pierwsza grupa wytypowana do programu AJT, która szkolenie rozpoczęła w październiku ubiegłego roku.

Szkolenie rozpoczyna się naziemnym przygotowanie teoretycznym. „Piloci zapoznają się między innymi z budową, zasadami eksploatacji, a także funkcjonowaniem wszystkich systemów samolotu M-346. Dopiero po pozytywnym zakończeniu tego etapu  i zdaniu egzaminów teoretycznych, na początku października, rozpoczną szkolenie na symulatorach” – wyjaśnia ppłk pil. Marek Kejna, stały przedstawiciel polskich sił powietrznych we Włoszech. Na początku października piloci rozpoczną praktyczne szkolenie w powietrzu.

 

Lotnicy dołączyli do grupy sześciu pilotów, którzy niebawem, po wykonaniu praktycznych lotów na samolocie M-346, ukończą szkolenie. Pod koniec października po powrocie do kraju zajmą się wprowadzeniem systemu szkolenia zaawansowanego AJT do polskich Sił Powietrznych w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

 

Zgodnie z umową, w latach 2016 – 2017 do 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie zostanie dostarczonych osiem nowych samolotów szkolenia zaawansowanego M-346. W skład systemu wchodzą także symulatory lotu i procedur awaryjnych, komputerowe systemy wspomagania szkolenia i pakiet logistyczny. Umowa przewiduje również szkolenie personelu technicznego i latającego, w tym dostarczenie wyposażenia dydaktycznego, sprzętu obsługi naziemnej, dokumentacji i informatycznego systemu wsparcia eksploatacji, a także części zamiennych.

Dysponując samolotami M-346, Polskie Siły Powietrzne mogę zbudować jeden z najnowocześniejszych systemów szkolenia lotniczego.

kpt. Magdalena Busz
Zdjęcia: ppłk pil. Marek Kejna

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus