Lotnisko w Krzesinach odwiedził gen. Joseph F. Dunford

Lotnisko w Krzesinach odwiedził gen. Joseph F. Dunford (fot. szer. Dobrosława Pietrzak)

W dniu 26.12.2017 r. na lotnisku Poznań – Krzesiny przebywał gen. Joseph F. Dunford, pełniący funkcję Szefa Połączonych Sztabów Wojsk USA, będący najwyższym rangą oficerem na terenie USA i głównym doradcą wojskowym Prezydenta USA, Sekretarza Obrony i Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Gen. Josepha F. Dunforda na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego powitał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, któremu towarzyszył Dowódca 31. BLT płk pil. Rafał Zadencki.

Lądowanie w 31. BLT było rutynowym przyjęciem statków powietrznych realizowanym w ramach sojuszu NATO.

 
(fot. szer. Dobrosława Pietrzak)

Operacja powietrzna realizowana była samolotem Boening C-17 Globemaster III, którego przyjęcie było kolejnym doświadczeniem dla służb ruchu lotniczego EPKS i służb obsługi naziemnej statków powietrznych zabezpieczających funkcjonowanie krzesińskiego lotniska.


(fot. szer. Dobrosława Pietrzak)

Produkowany przez Boeinga C-17 Globemaster III jest ciężkim, odrzutowym, wolnonośnym górnopłatem o właściwościach skróconego startu i lądowania, przeznaczonym do transportu strategicznego i taktycznego. Kadłub o konstrukcji półskorupowej, owalnym przekroju i hermetyzowanej kabinie pilotów i przestrzeni ładunkowej. Załoga składa się z dwóch pilotów i technika ładunku (loadmaster). Samolot może przewozić maksymalnie 134 żołnierzy lub 48 rannych na noszach, maksymalnie 77 519 kg ładunku. W tylnej części kadłuba po obu jego stronach znajdują się drzwi, przez które desantowani są spadochroniarze. Poza drzwiami desantowymi znajdują się jeszcze trzy pary wyjść awaryjnych. Maszyna wyposażona jest w instalację do pobierania paliwa w locie.

mjr Krzysztof Terzyk

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus