Przejdź do treści
Badanie szczątków samolotu (fot. National Geographic)
Źródło artykułu

Nowy sezon serii "Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny" na kanale National Geographic

Już 18 lipca 2022 r. fani lotnictwa zobaczą pierwszy odcinek nowej serii "Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny".

W tej serii, w każdym z dziesięciu odcinków, poznamy przyczyny katastrof lotniczych. W pierwszej z lipcowych premier jednego z najchętniej oglądanych programów National Geographic przeniesiemy się w realia działań wojennych. Eksperci wyjaśnią widzom, z jakimi zagrożeniami zmagają się piloci w trakcie walki. W kolejnym epizodzie przekonamy się, że w lotnictwie nie ma miejsca na pośpiech oraz pomijanie standardowych procedur operacyjnych.

Wyniki wnikliwych analiz mogą pomóc w zapobieganiu podobnych tragedii w przyszłości. Śledczy starają się ustalić, jak doszło do tragicznych w skutkach wypadków. Jak powinna się zachować załoga w obliczu awarii, jaką jest oderwanie się silnika? Jak zachować zimną krew w sytuacji, w której w całkowitych ciemnościach pilot nie może ustalić, gdzie znajduje się linia horyzontu? W trzymającej w napięciu serii dokumentalnej zobaczymy, jak zagrożenie podczas lotu zmusza załogi do podjęcia radykalnych działań. Każda niewłaściwa decyzja może przyczynić się do pogorszenia sytuacji.

Choć cała branża lotnicza bezustannie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa, nie da się zupełnie wyeliminować wypadków. Analiza poszczególnych katastrof pomaga jednak uniknąć podobnych tragedii w przyszłości. Wszystko w rękach doświadczonych śledczych, którzy, skrupulatnie analizując materiał dowodowy i rozważając najbardziej nieprawdopodobne scenariusze, metodycznie dążą do odkrycia prawdy i ustalenia przyczyny wypadku.

Premiery w poniedziałki od 18 lipca o godz. 21:00 w National Geographic.

Katastrofa w przestworzach - piloci w kokpicie (fot. National Geographic)

W każdym z tematycznych odcinków analizowane są trzy wypadki lotnicze, które miały podobną lub tę samą przyczynę. Zobaczymy między innymi katastrofy, do których doszło wskutek błędów popełnionych przez załogę, czy też sabotażu, dokonanego w kokpicie samolotu lub poza nim.

Odcinek „W strefie wojny” (premiera 18 lipca o godz. 21:00)
Błędna identyfikacja maszyny i ostrzał nad terytorium wroga należą do licznych zagrożeń, które powinni mieć na uwadze piloci latający w strefie działań wojennych. Poznamy historię irańskiego samolotu pasażerskiego, który został zniszczony z pocisku wystrzelonego z okrętu wojennego. Potężna eksplozja wstrząsa transportowcem wojskowym, na którego pokładzie są wietnamskie sieroty. Pocisk ziemia-powietrze uszkadza samolot wiozący ładunek nad targanym wojną Irakiem.

Odcinek „Zabójczy pośpiech” (premiera 25 lipca 2022 o godz. 21:00)
Chcąc jak najszybciej zakończyć lot, piloci pomijają kluczowe procedury i podejmują śmiertelne w skutkach decyzje. Dlaczego Boeing 737 Turkish Airlines rozbija się tuż przed pasem startowym? Podczas śnieżycy w Denver, w warunkach sprzyjających oblodzeniu, załoga opóźnionego lotu pomija standardowe procedury operacyjne. Gdy kapitan postanawia pomóc nieradzącemu sobie drugiemu pilotowi, podejście do lądowania w Nowej Zelandii kończy się rozbiciem maszyny.

Odcinek „Tykająca bomba” (premiera 1 sierpnia 2022 o godz. 21:00)
Trzy samoloty pasażerskie rozbijają się wskutek awarii spowodowanych zmęczeniem materiału lub niewłaściwie przeprowadzonymi naprawami. Te historie pokażą, jak ważne jest skrupulatne kontrolowanie maszyn.

Odcinek „Wypadki w powietrzu” (premiera 8 sierpnia 2022 o godz. 21:00)
Niekiedy z najbardziej beznadziejnych sytuacji w powietrzu można ujść cało. W docinku zobaczymy historie trzech załóg, które dysponując zerowym marginesem błędu, o włos unikają katastrofy podczas prób lądowania ciężko uszkodzonymi samolotami.

Odcinek „Nieprawdopodobne lądowania” (premiera 15 sierpnia 2022 o godz. 21:00)
Na pokładzie samolotu Southwest (lot 1380) dochodzi do eksplozji, skutkiem której było uszkodzenie kadłuba i wyssanie jednego z pasażerów przez okno. W trakcie pewnego rejsu Boeinga 737 nad Hawajami kabina samolotu zostaje szeroko otwarta. Z kolei Air Canada Flight 797 wybucha płomieniami zaledwie 90 sekund po bohaterskim awaryjnym lądowaniu - czy uda się uratować pasażerów?

Odcinek „Złe wyszkolenie” (premiera 22 sierpnia 2022 o godz. 21:00)
Błędy w szkoleniu często skutkują podejmowaniem przez pilota za sterami niewłaściwych decyzji, których następstwem bywają tragedie w powietrzu. Poznamy historie załogi lotu czarterowego, którzy zareagowali na kryzys… którego nie było. Czołowa rosyjska drużyna hokejowa ginie, gdy pilot popełnił szereg błędów w trakcie rutynowego startu.

Zapraszamy do obejrzenia 10 odcinków nowego sezonu serii "Katastrofa w przestworzach: Raport specjalny". Premiery w poniedziałki od 18 lipca 2022 r. o godz. 21:00 na kanale National Geographic.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony