Przejdź do treści
Symulator lotu myśliwca F-16 (fot. defensetechconnect.com)
Źródło artykułu

Źródła: ukraińscy piloci trenują w Arizonie na symulatorach lotu

Dwóch ukraińskich pilotów przebywa w stanie Arizona, by ćwiczyć na symulatorach lotu i zostać poddanym ocenie przez amerykańskich wojskowych – podał w niedzielę Reuters, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników wypowiadających się pod warunkiem zachowania anonimowości.

"Wydarzenie zapoznawcze" w Arizonie jest pierwszym tego typu i ułatwi dialog między personelem ukraińskim i amerykańskim oraz zapewni możliwość obserwacji, jak działają Siły Powietrzne USA – powiedział jeden z oficjeli w rozmowie z Reutersem.

"To wydarzenie pozwala nam lepiej pomóc ukraińskim pilotom stać się bardziej skutecznymi pilotami i lepiej doradzić im, jak rozwijać własne zdolności" – dodał.

Urzędnik cytowany przez Reutera powiedział, że program obejmuje obserwację, tego, jak ukraińscy piloci prowadzą planowanie i wykonywanie misji w symulatorach lotu, aby określić, jak można lepiej doradzić ukraińskim siłom powietrznym oraz jak wykorzystać zdolności, które już posiadają.

Urzędnicy poinformowali, że nie ma żadnych aktualizacji w sprawie zobowiązań do przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

Według informacji udostępnionych przez amerykańskich oficjeli chodzi o szkolenie obejmujące maszyny dostępne obecnie ukraińskiemu wojsku, a "nie o F-16".

Reuters przypomina, że we wtorek podsekretarz obrony ds. polityki Colin Kahl powiedział członkom Izby Reprezentantów, że USA nie rozpoczęły szkolenia dla Ukraińców obejmującego F-16.

Oceny Pentagonu, na które powołuje się Reuters, zakładają, że najszybsza dostawa F-16 i równoczesne szkolenie potrwa 18 miesięcy. "Więc tak naprawdę nie oszczędzasz czasu, rozpoczynając szkolenie wcześniej" – powiedział Kahl.

Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że tak naprawdę nie wiadomo, jakie myśliwce ostatecznie zostaną dostarczone Ukraińcom. Kahl wymienił m.in. brytyjskie Tornada, szwedzkie Gripeny lub francuskie Mirage.

"Więc nie chciałbyś ich szkolić na F-16" – powiedział.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony