Przejdź do treści
A320 po wodowaniu na rzece Hudson fot. youtube.com
Źródło artykułu

Rocznica „Cudu na rzece Hudson”

Dzisiaj mija trzynasta rocznica „Cudu na rzece Hudson”. 15 stycznia 2009 r. A320 należący do US Airways, po starcie z nowojorskiego lotniska La Guardia wleciał na stado ptaków, w wyniku czego przestały pracować oba silniki. Samolot szczęśliwie wylądował na przepływającej przez Nowy Jork rzece Hudson i jedynie kilka ze 155 osób będących na pokładzie odniosło niewielkie obrażenia.

W czasie szczęśliwego wodowania, maszynę pilotował kapitan Chesley Sullenberger oraz pierwszy oficer Jeff Skiles. Choć za bohaterów uważa się dwóch pilotów, Skiles zaznaczał, że za szczęśliwe zakończenie odpowiedzialny był cały sztab ludzi. „Wszyscy od obsługi lotu po pasażerów, którzy byli zaprawionymi podróżnikami i nawzajem się o siebie troszczyli. Zaangażowanych było setki osób i wszyscy byli tak samo odpowiedzialni za końcowy wynik,” mówił pilot.


Na podstawie tej historii powstał odcinek Katastrofy w Przestworzach pod tytułem „Lądowanie na rzece Hudson (Hudson River Runway) oraz film „Sully” z 2016 r. z główną rolą Toma Hanksa jako kapitana Chesleya Sullenbergera.

Więcej informacji na temat tego zdarzenia można znaleźć na stronie Wikipedii (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony