Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wicemin. Baranowski: Europa musi rozwijać własne zdolności w kosmosie, żeby nikt jej nie odłączył

Europa musi rozwijać własne zdolności w kosmosie, żeby nikt jej nie odłączył - powiedział w piątek w Brukseli wiceminister rozwoju Michał Baranowski. Chodzi m.in. o systemy nawigacji satelitarnej, które pozwalają utrzymywać łączność w sytuacjach kryzysowych takich jak wojna.

Baranowski, który przewodniczył w piątek w posiedzeniu ministrów odpowiedzialnych za konkurencyjność, powiedział dziennikarzom, że UE będzie kontynuowała współpracę z USA w sprawach kosmosu, lecz jednocześnie powinna budować autonomiczne zdolności.

"Uważam, że musimy mieć pewien poziom duplikacji (ze zdolnościami USA). (...) Europa powinna mieć własny Galileo i własny Copernicus (...), żeby mieć pewność, iż w żadnej chwili nikt nie będzie mógł jej odłączyć" - zaznaczył.

Galileo i Copernicus to dwa flagowe europejskie systemy kosmiczne, które oprócz zastosowań cywilnych są też wykorzystywane w celach bezpieczeństwa. Umożliwiają m.in. utrzymanie łączności w sytuacjach kryzysowych takich jak wojna czy klęski żywiołowe. Pozwalają także na tworzenie map, które można wykorzystywać m.in. w ramach działań wywiadowczych, nadzoru granic czy monitoringu infrastruktury krytycznej.

Niepokój w Europie o zależność od amerykańskich systemów kosmicznych pojawił się w kontekście Ukrainy i systemu satelitarnego Starlink, rozwijanego przez firmę SpaceX, należącą do amerykańskiego miliardera i doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa, Elona Muska. System odegrał kluczową rolę w ogarniętym wojną kraju, gdyż umożliwia on łączność z internetem w miejscach, gdzie tradycyjna infrastruktura telekomunikacyjna została zniszczona.

Na początku marca Musk oznajmił, że bez Starlinka ukraiński front by się "rozpadł", co zostało przez niektórych potraktowane jako groźba odłączenia Ukrainy od sieci.

Komisarz UE ds. obronności Andrius Kubilius zaznaczył w piątek, że część funduszy przeznaczona na obronność powinna być kierowana na projekty kosmiczne. Baranowski dodał, że wydatki UE na ten cel powinny zostać zwiększone. "Gdy porównujemy się do Ameryki, ale nie tylko, to nie wydajemy wystarczająco dużo(...). W ciągu ostatnich pięciu lat udział europejskich wydatków na przestrzeń kosmiczną spadł, podczas gdy inni teraz wydają więcej. Musimy nadrobić zaległości" - stwierdził wiceminister.

Z Brukseli Maria Wiśniewska (PAP)

mws/ kar/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony