Przejdź do treści
Port lotniczy Budapeszt im. Ferenca Liszta - widok z samolotu (fot. SBL1980, CC BY-SA 3.0 DE, Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Węgry: Komisja Europejska dała zielone światło na zakup lotniska w Budapeszcie przez rząd i francuską spółkę Vinci

Komisja Europejska dała w środę zielone światło na przejęcie wspólnej kontroli nad lotniskiem w Budapeszcie przez rządową spółkę Corvinus i francuską firmę Vinci Airports, która jest również inwestorem w projekcie polskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

„Komisja stwierdziła, że planowana koncentracja nie budzi obaw o konkurencję, ponieważ strony nie działają na tym samym rynku ani na rynkach powiązanych pionowo. Proponowana transakcja została zbadana w ramach uproszczonej procedury kontroli połączeń” – napisano na stronie KE.

„Transakcja dotyczy głównie sektora zarządzania i obsługi portów lotniczych” – dodano.

Rząd w Budapeszcie, który dąży do zakupu 51 proc. udziałów lotniska pod Budapesztem, poinformował, że zakup jest bliski sfinalizowania, ale złożenie podpisów może zostać przełożone na przyszły rok, ponieważ strony muszą jeszcze uzgodnić cenę.

„Nabywcy muszą jednocześnie uzgodnić cenę z trzema obecnymi właścicielami, a także 10 posiadaczami długów” – poinformował minister rozwoju gospodarczego Węgier Marton Nagy, cytowany przez agencję Bloomberga.

Dodał, że do konsorcjum stworzonego w celu zakupu lotniska rząd w Budapeszcie chce włączyć również Katarski Urząd ds. Inwestycji, których brał pod uwagę już kilka miesięcy wcześniej.

„Jeżeli przejęcie dojdzie do skutku, Węgry planują rozbudowę lotniska poprzez budowę trzeciego terminalu i zwiększenie przepustowości pasażerskiej i towarowej” – dodał Nagy.

Pod koniec października pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała poinformował, że konsorcjum Vinci Airports i IFM Global Infrastructure Fund będzie inwestorem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestor chce wyłożyć do 8 mld zł na budowę CPK w zamian za objęcie mniejszościowych udziałów w spółce operującej lotniskiem – dodał Horała.

Z Budapesztu Marcin Furdyna

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony