Warmińsko-mazurskie: przez 8 lat lotnisko w Szymanach obsłużyło blisko 795 tys. pasażerów
Niemal 795 tysięcy pasażerów skorzystało w ciągu ośmiu lat z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach - poinformował rzecznik portu Dariusz Naworski. W ubiegłym roku na lotnisku obsłużono 5371 operacji lotniczych i odprawiono ponad 142,5 tys. pasażerów.
W sobotę mija osiem lat od otwarcia regionalnego portu lotniczego. Od pierwszego rejsowego lotu do Berlina w styczniu 2016 r. lotnisko obsłużyło niemal 795 tys. pasażerów. Od tego czasu - jak przekazał w komunikacie prasowym Naworski - konsekwentnie realizowało ono swoje najważniejsze cele tj. zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego Warmii i Mazur, stymulację ruchu turystycznego, zwiększanie potencjału inwestycyjnego, a także wspieranie lokalnych przedsiębiorców i producentów, oferując kompleksowe usługi dla biznesu oraz cargo.
"Pomimo wielu wyzwań z jakimi branża lotnicza mierzyła się w ostatnich latach, lotnisko w Szymanach sukcesywnie obsługiwało ruch pasażerski oraz operacje lotnicze General Aviation, tj. loty prywatne, szkoleniowe, biznesowe, medyczne oraz wojskowe" - podał rzecznik.
Jak zaznaczył, w tym czasie zarządzająca portem lotniczym spółka Warmia i Mazury, przy wsparciu funduszy unijnych realizowała szereg kluczowych inwestycji, które miały na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa operacji lotniczych, zwiększenie dostępności operacyjnej lotniska oraz wdrożenie ekologicznych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii zasilających port.
Spółka rozwijała też sektor usług cargo w oparciu o autorskie projekty Special Trade Zone i Olsztyn-Mazury Food Cluster, związane z wykorzystaniem potencjału regionalnej branży rolno-spożywczej, w tym produktów ekologicznych oraz bio oraz wspieraniu lokalnych przedsiębiorców w dystrybucji ich produktów drogą lotniczą na międzynarodowe rynki.
"Działania te doprowadziły do odprawienia ponad 309 ton towarów cargo w minionym roku, które dzięki współpracy z globalnym konglomeratem spożywczo-handlowym prowadzącym sieć hipermarketów w rejonie Zatoki Perskiej i Azji – Lulu Group International, trafiły do konsumentów m.in. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich" - przekazał w komunikacie prasowym Naworski.
W ocenie władz spółki - dzięki wsparciu samorządu województwa, który jest właścicielem portu lotniczego - nabiera też tempa rozwój strefy okołolotniskowej w Szymanach. Na zlokalizowanych tam terenach inwestycyjnych powstać mają m.in. obiekty magazynowe i usługowe.
Pierwsza tego rodzaju inwestycja jest już realizowana przez małopolską firma Consultronix, specjalizującą się w produkcji aparatury medycznej. Inwestor planuje wybudowanie centrum produkcyjno-logistyczne, którego szacowany koszt wynosi 16 mln zł. Ma to pozwolić na stworzenie początkowo około 30, a docelowo nawet 100 miejsc pracy.
Spółka - podsumowując osiem lat działalności - zadeklarowała kolejne działania mające na celu w przyszłości wykorzystanie w pełni potencjału warmińsko-mazurskiego lotniska.
"Zrealizowaliśmy stawiane sobie cele, które w ostatnich latach skupiały się na odbudowie ruchu pasażerskiego po pandemii, rozwoju sektora usług cargo oraz realizacji inwestycji, zapewniających lotnisku konkurencyjność na polskim rynku lotniczym" - ocenił cytowany w komunikacie prezes zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o. Wiktor Wójcik.
Tegoroczna siatka połączeń pasażerskich portu lotniczego Olsztyn-Mazury obejmuje całoroczne loty do Londynu, Dortmundu i Krakowa oraz sezonowe czartery do Turcji i Tunezji. Władze spółki zarządzającej lotniskiem prowadzą rozmowy z przewoźnikami lotniczymi i touroperatorami mające na celu uruchomienie nowych destynacji w nadchodzących miesiącach. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ par/
Komentarze