Przejdź do treści
Prezentacja samolotu na Targach Lotniczych AVIATION EXPO (fot. targikielce.pl)
Źródło artykułu

Targi lotnicze Aviation Expo przez weekend w Kielcach i Masłowie

Samoloty lekkie, śmigłowce, wiropłaty oraz wszelkiego rodzaju asortyment lotniczy można oglądać przez weekend w Targach Kielce. Pierwszy raz część wystawy Aviation Expo z potężnymi maszynami rozlokowano na lotnisku w Masłowie.

Targi Aviation skierowane są zarówno do pasjonatów lotnictwa, jak i przedsiębiorców poszukujących szybkiego sposobu podróżowania na dalekie dystanse. W czwartej edycji targów weźmie udział 50 wystawców, a wśród nich takie firmy jak SkyDream, SkyDealer, Manufaktura Lotnicza, En Tank, Aeroprakt, Ecol, czy Faston. Na targach obecni będą przedstawiciele szkół lotniczych, a także instytucji zajmujących się lotnictwem.

„Podczas wydarzenia będzie można zobaczyć między innymi samolot shark, którym 19-letnia Zara Rutherford samotnie okrążyła kulę ziemską, czym już zajęła sobie miejsce w historii. Firma Aeroprakt zaprezentuje modele A32 oraz A22 – samoloty bezpieczne, komfortowe i szybkie, oba modele osiągają ponad 200km/h. Manufaktura Lotnicza pochwali się wiatrakowcami Argon 915iS GTL oraz Argon Sti z silnikiem Edge Performance 155 HP, dla którego prędkość 210 km/h nie jest niczym niezwykłym” – powiedziała PAP Marzena Ślusarz z Targów Kielce.

Co jeszcze będzie czekać na zwiedzających? Wiatrakowiec Cavalon firmy AutoGyro, śmigłowiec ultralekki Dynali H3 w wariancie Sport, a także samoloty ultralekkie: Czajka, Viper SD4, Virus SW czy Tecnam P92 Echo MkII.

Zobacz Fregatę na Targach Lotniczych!

Samoloty, śmigłowce i wiropłaty wylądowały w Kielcach, gdzie już rozpoczęła się weekendowa wystawa. Swoją prezentację przygotowało też między innymi Polskie Towarzystwo Motoszybowcowe, które zademonstruje motoszybowiec Fregata J6.

Fregata J6 na Aviation Expo 2022 (fot. Targi Kielce)

(fot. Targi Kielce)

Zarejestrowany po raz pierwszy w 1994 roku motoszybowiec Fregata J6 to konstrukcja autorstwa Jarosława Janowskiego z firmy J&AS Aero Design. Szybowiec w całości wykonany został z laminatów szklanych. Jest wyposażony w silnik motorowodny o mocy 52 KM, hamulce aerodynamiczne oraz statecznik motylkowy.

Fregata J6 osiąga maksymalną prędkość ponad 180 km/h, a jej prędkość wznoszenia to 6,6 m/s. Posiada maksymalny zasięg 1600 km, a waży prawie 270 kg.  

Maszyna produkcji J&AS Aero Design należy do najbezpieczniejszych statków powietrznych. Przedstawiciele zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia pilotów, z pewnością docenią dostępność uprawnień niezbędnych do pilotowania tego motoszybowca. Jakie jeszcze atuty posiada Fregata J6? Jest lekka i stosunkowo nieduża, a ponadto wyjątkowo ekonomiczna.

W jaki sposób wykorzystywany jest motoszybowiec J&AS Aero Design? Między innymi do edukacji lotniczej, szczególnie młodzieży szkół i klas lotniczych – pierwsze kroki na tej ścieżce mogą stawiać już 14-latkowie, a o licencję szybowcową może się starać każdy pełnoprawny (i przeszkolony) 16-latek.

Fregata J6 to także idealna maszyna rekreacyjna, która doskonale sprawdza się przy długodystansowej, samotnej turystyce lotniczej.

Motoszybowiec J&AS Aero Design na Aviation Expo zaprezentuje Polskie Stowarzyszenie Motoszybowcowe, czyli organizacja promująca rozwój edukacji lotniczej oraz dążąca do stworzenia warunków sprzyjających produkcji nowoczesnych, lekkich statków powietrznych. Do grona założycieli Stowarzyszenia należą poznańscy naukowcy, nauczyciele akademiccy, konstruktorzy i producenci motoszybowców, a zarazem instruktorzy i dydaktycy szkolenia lotniczego oraz organizatorzy i użytkownicy lądowisk.

„W ramach Aviation Expo zorganizowane zostaną także konferencje i spotkania z ekspertami. W sobotę odbędzie się Europejskie Forum Aeroklubów oraz konferencja Technology and Law for Aviation, natomiast drugi dzień targów będzie okazją do dyskusji na temat statków bezzałogowych, podczas Global Drone Conference” – zaznaczyła Ślusarz.

Ponadto Targi Kielce, wykorzystując przestrzeń merytoryczną, jaką dają targi AVIATION EXPO, zorganizują w tym roku pierwsze Europejskie Forum Aeroklubów. Wydarzenie ma stanowić przestrzeń do dyskusji pomiędzy aeroklubami i stowarzyszeniami zrzeszającymi osoby związane z lotnictwem w całej Europie. Forum powołane zostało przy okazji trwającego konfliktu w Ukrainie, podczas którego bombardowane są lotniska nie tylko wojskowe, ale także cywilne. Eksperci z branży lotniczej pochylą się m. in. nad tematami strategicznego znaczenia małych lotnisk dla obronności kraju czy rozwoju infrastruktury działającej przy aeroklubach i współpracy z samorządami.


Przeczytaj również:
Targi Lotnicze AVIATION EXPO już za dwa dni

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony