Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zakłócenia GPS na lotniskach w rejonie Seulu

Piloci powinni zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z GPS na lotniskach w Seulu (RKSS i RKSI). Problem dotyczy zakłócania sygnału GPS i najprawdopodobniej jest pochodną działań Korei Północnej, który to kraj już w 2010 r. zademonstrował swoje możliwości fałszowania sygnału GPS, wpływając na bezpieczeństwo nawigowania zarówno samolotów, jak i statków. 

Zakłócenia sygnału GPS oddziałujące na cywilne operacje lotnicze do i z międzynarodowego portu lotniczego Incheon (RKSI) pojawiały się w okresach napięć politycznych na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna przeprowadziła celowe zakłócanie sygnału GPS w odpowiedzi na coroczne połączone ćwiczenia wojskowe USA–Korea Płd. Działania te ingerowały w systemy nawigacji lotniczej i morskiej oraz w łączność w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego Incheon (RKSI). 

Jeden z incydentów dotyczył utraty sygnału GPS podczas podejścia do Incheon około NM 100 od lotniska. Następnie, podczas końcowego podejścia piloci tego samolotu przestali otrzymywać informacje o ukształtowaniu terenu. zakłócenia niejednokrotnie powodowały konieczność wykonania procedury go around. 

Chociaż zakłócenia GPS w lotnictwie cywilnym są rzadkie, to jednak Korea Północna wykazała swoje możliwości w tym zakresie. W przypadku wystąpienia takich anomalii, piloci powinni być przygotowani do korzystania z pomocy nawigacyjnych niezależnych od GPS.


Czytaj również:
Sprawa dość poważna i coraz częściej powtarzająca się: Załogi tracą integralność danych GNSS. Wygląda to na inteligentny Spoofing 
Wyniki ankiety: Zakłócenia systemu GNSS występowały co potwierdzają raporty załóg 
Raportowanie zakłóceń sygnału GPS w ramach systemu zgłaszania zdarzeń lotniczych w ECCAIRS 
Zakłócenia GNSS z wpływem na pojemność przestrzeni powietrznej - aktualizacja 
Biuletyn EASA: Awarie i zakłócenia w globalnym systemie nawigacji satelitarnej 
Współpraca EASA z IATA w celu przeciwdziałania zagrożeniom bezpieczeństwa lotniczego wynikającym z fałszowania i zakłócania GNSS
Finnair zawiesił loty na lotnisko w Tartu z powodu zakłóceń GPS 

 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony