Przejdź do treści
Krzysztof Zapart, fot. swidnica24
Źródło artykułu

W katastrofie balonu w Gruzji zginął pilot balonowy Krzysztof Zapart

Gruzińska Agencja Lotnictwa Cywilnego poinformowała, iż 7 lutego 2024 r. w pobliżu wioski Asureti w gminie Tetriskaro miała miejsce katastrofa balonu na ogrzane powietrze.

W incydencie brał udział balon na ogrzane powietrze Z-315 firmy Cameron Balloons (znaki rejestracyjne 4L-BAV), lecący z Poti do Parku Narodowego Vashlovani. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszystkie zginęły. Zgodnie z informacjami upublicznionymi przez miejscowe CAA, jedną z ofiar jest polski pilot balonowy, Krzysztof Zapart.

Katastrofa balonu w Gruzji, fot.1tv.ge

Katastrofa balonu w Gruzji

Polski pilot wraz z załogą brał udział w locie przygotowawczym do bicia rekordu długości lotu. Oprócz niego balonem lecieli też: Revaz Uturgauri, Prezes Federacji Balonowej Gruzji i operator filmowy Misho Bidzinashvili. Z relacji gruzińskich mediów wynika, że balon spadł na linię wysokiego napięcia.

Dochodzenie celem wyjaśnienia przyczyn zdarzenia prowadzi gruzińskie Biuro Badania Wypadków i Incydentów Lotniczych.

Krzysztof Zapart (52), wraz z Mateuszem Rękasem ustanowił w 2015 r. rekord Polski w locie balonem na odległość 1514 km. Kolejny rekord pobił dwa lata później z Amerykaninem Andym Caytonem – piloci przelecieli wówczas 3526,06 km w czasie 69,06 godzin.

ŚP Krzysztof Zapart, fot. Team Poland One

ŚP Krzysztof Zapart, fot. Team Poland One Gordon Bennett

Zapart brał udział wielokrotnie w Pucharze Gordona Bennetta – zawodach uważanych w środowisku lotniczym za najbardziej prestiżowe na świecie. W ubiegłorocznej edycji tych zawodów jego balon zahaczył o linię wysokiego napięcia. W wyniku tego zdarzenia polska załoga musiała zostać hospitalizowana, a balon uległ zniszczeniu.

Krzysztof Zapart był założycielem Balloon Club Świdnica.

Film dokumentujący przebieg zdarzenia:

Katastrofa balonu w Gruzji

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony