Przejdź do treści
Źródło artykułu

Thaicom zamawia u Airbusa na satelitę telekomunikacyjnego OneSat

Dziewiąty, zdalnie programowalny satelita, zbudowany przez Airbusa, zwiększy ofertę Thaicom w obszarze transmisji szerokopasmowych.

Thaicom Public Company Limited, wiodący azjatycki operator satelitarny i firma z branży technologii kosmicznych, wybrała Airbusa na dostawcę satelity nowej generacji o wysokiej przepustowości, definiowanego programowo. Airbus dostarczy jej jednego z ostatnio zaprojektowanych satelitów – w pełni rekonfigurowalnego OneSata. Ten pojazd orbitalny zapewni milionom użytkowników w regionie Azji i Pacyfiku rozszerzoną łączność w paśmie Ku. Thaicom wystrzelił i utrzymuje osiem satelitów geostacjonarnych. To pierwszy taki satelita Thaicom, pozwalający na większe możliwości dostosowania zasięgu, częstotliwości i przepustowości, co jest kluczowe w tak dynamicznie rozwijającym się regionie.

Jean-Marc Nasr, szef działu systemów kosmicznych w Airbusie, powiedział: „Umowa z Thaicom jest dziewiątym zamówieniem na produkt z naszej pionierskiej linii satelitów OneSat, w pełni rekonfigurowalnych na orbicie i zapewniających wyjątkową wygodę działania. To początek współpracy z Thaicom, liczymy na rozwój relacji w przyszłości”.

Z kolei Patompob (Nile) Suwansiri, dyrektor generalny Thaicom, skomentował: „Cieszę się, że wybraliśmy Airbusa do budowy nowej generacji definiowanego programowo satelity o wysokiej przepustowości (HTS). Jako wiodący światowy dostawca usług satelitarnych ufamy, że Airbus sprawdzi się w tej roli i wkrótce nasz nowy satelita zacznie działać w strategicznej lokalizacji 119,5 stopnia długości wschodniej. Zapewni nam wygodę i natychmiastową rekonfigurację usług w celu szybkiego dostosowania do obsługiwanych obszarów oraz przysporzy zaufania ze strony klientów i partnerów Thaicom w całym regionie Azji i Pacyfiku. To znaczące wydarzenie dla Thaicom, ponieważ kontynuujemy rozwój działalności w zakresie oferowania dostępu do szerokopasmowego Internetu satelitarnego w regionie”.

Umieszczony na pozycji 119,5° Wschód, nowy satelita umożliwi Thaicom zaproponowanie operatorom partnerskim części wolnego miejsca na pokładzie, obniżając ich koszty i nadal zapewniając im samodzielną i dogodną kontrolę nad wyniesioną w ten sposób na orbitę aparaturą. Airbus zaprojektuje i wyprodukuje satelitę, a także dostarczy komponenty segmentu kontroli naziemnej. Firma planuje dostawę satelity w 2027 r.

Konfigurację satelity Airbus OneSat można w pełni zmienić, gdy znajduje się on już na orbicie, co pozwala na dostosowanie obszaru pokrycia, przepustowości i częstotliwości „w locie” do zmieniających się potrzeb. Projekt OneSat wykorzystuje doświadczenie z produkcji niezawodnych geostacjonarnych satelitów telekomunikacyjnych Eurostar firmy Airbus oraz specjalistyczną wiedzę inżynierów firmy w zakresie konstelacji satelitów OneWeb. Rozwój programu OneSat wspierają Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Francuska Agencja Kosmiczna (CNES) i Brytyjska Agencja Kosmiczna.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony