Składane skrzydło drona od BMT Defence Services

Składane skrzydło drona od BMT Defence Services  (fot. popularmechanics.com)

Jak poinformował portal Świat Dronów, brytyjscy inżynierowe z firmy BMT Defence Services razem z naukowcami z Uniwersytetu w Bristolu opracowali model składanego skrzydła (morphing wing), które umożliwia nagłe wyhamowanie drona-samolotu w końcowej fazie lądowania skracając przy tym do minimum miejsce potrzebne do lądowania.

Już pierwsze obejrzenie prezentacji systemu powinno Wam dać odpowiedź skąd inżynierowie zaczerpnęli swój pomysł – dokładnie w ten sposób lądują ptaki.

Składane skrzydło (nazwane „morphing wing”) umożliwia przejście w końcowej fazie lądowania w tzw. „deep stall”, czyli dosłownie „głębokie przeciągnięcie”, podczas którego płat traci siłę nośną przez co samolot nie może poruszać się już dalej lotem ślizgowym i używając nomenklatury lotniczej – maszyna „przepada”.

Choć mechanika płata oraz proces przepadnięcia dla laika mogą wydać się proste i mało zaskakujące, to w rzeczywistości jest to skomplikowana procedura, która w pierwszej kolejności wymagała przestudiowania dokładnej budowy skrzydeł i ich ruchu w momencie lądowania.

Cały artykuł można przeczytać na stronie: www.swiatdronow.pl

Źródło: Świat Dronów
comments powered by Disqus