Projekt terminala nowego lotniska Bhutanu. Wygląda pięknie
Firma Bjarke Ingels Group (BIG) zaprezentowała w ostatnich dniach plany dotyczące międzynarodowego lotniska Gelephu w Bhutanie, projektu, który ma na celu połączenie tradycyjnego rzemiosła ze współczesnym designem.
Jako drugi międzynarodowy port lotniczy w kraju, jest on kluczowym elementem planu generalnego Gelephu Mindfulness City (GMC), zaprojektowanego w celu uwzględnienia przyszłego wzrostu, przy jednoczesnym odzwierciedleniu wartości kulturowych i środowiskowych Bhutanu. Trzeba przyznać, że projekt BIG wygląda przepięknie.
Dostępność transportowa jest kluczowa dla nowego projektu, a lotnisko ma stać się pierwszym lądowym węzłem komunikacyjnym w Bhutanie. Zintegruje ono opcje transportu publicznego, takie jak tramwaje bezszynowe i autobusy, ułatwiając łączność ze zrewitalizowanym centrum miasta Gelephu i innymi regionami kraju. Międzynarodowe lotnisko Gelephu ma zostać otwarte w 2029 r., stając się bramą do Bhutanu, która równoważy dziedzictwo kulturowe z przyszłościową infrastrukturą.
– Naszym bezpośrednim priorytetem na najbliższe pięć lat jest budowa dużego międzynarodowego lotniska w Gelephu, które ustanowi GMC kluczowym węzłem lotniczym. To lotnisko jest niezbędne dla sukcesu GMC jako centrum biznesowego, a także jest krytycznym kołem ratunkowym dla bezpieczeństwa narodowego Bhutanu, zwłaszcza dla kraju śródlądowego – powiedział Jego Wysokość Jigme Khesar Namgyel Wangchuck, król Bhutanu.
Projekt architektoniczny terminala lotniska, opracowany we współpracy z Arup, Cistri i firmą inżynierii lotniczej Netherlands Airport Consultants (NACO), obejmuje modułową konstrukcję diagonalną wykonaną z lokalnie pozyskiwanego drewna klejonego. Tradycyjne bhutańskie rzeźby w drewnie i malowane fasady czerpią inspirację z „Kachen”, drewnianego filaru w architekturze Bhutanu, symbolizującego zarówno integralność strukturalną, jak i znaczenie duchowe. Obiekt został zaprojektowany z myślą o rozbudowie, z niezależnymi drewnianymi ramami, które umożliwiają demontaż i rozbudowę w razie potrzeby wzrostu ruchu lotniczego.
Cały artykuł oraz więcej zdjęć na stronie https://www.rynek-lotniczy.pl



Komentarze