Przejdź do treści
Flota samolotów należąca do Aeroflot, fot. The Russia Times
Źródło artykułu

Prezes Aerofłotu skazany na 7 lat więzienia za poważne oszustwo

Członek najwyższego kierownictwa rosyjskiej linii Aerofłot został uznany za winnego poważnego oszustwa i skazany na karę pozbawienia wolności.

8 lipca 2022 r. Władimir Aleksandrow, zastępca dyrektora generalnego Aeroflotu, został skazany przez Sąd Rejonowy w Moskwie, na siedem lat więzienia. Jak podała rosyjska agencja informacyjna Interfax, dyrektor generalny rosyjskich linii lotniczych został uznany za winnego wielomilionowego oszustwa na dużą skalę.

"Sąd uznał Aleksandrowa za winnego przestępstwa z części 4 artykułu 159 rosyjskiego kodeksu karnego (oszustwo na dużą skalę – przyp. red.) i skazał go na siedem lat pozbawienia wolności w zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze”, powiedział sędzia Olga Arbuzowa.

Po orzeczeniu sądu zastępca dyrektora generalnego również został ukarany grzywną w wysokości 900 000 rubli (14 343 USD).

Aleksandrow został aresztowany w październiku 2019 r. po tym, jak rosyjskie władze podejrzewały go o podpisanie w imieniu Aeroflotu czterech umów z dwoma prawnikami, Aleksandrem Slivko i Diną Kibets. W tym czasie dyrektor generalny linii lotniczych zawarł umowę na świadczenie pomocy prawnej na rzecz Aeroflotu w różnych postępowaniach cywilnych i karnych. Jednak zdaniem Prokuratury Generalnej przewoźnik lotniczy nie potrzebował takich usług, ponieważ ma do tego celu wewnętrzny dział prawny.

Aleksandrow nie jest pierwszym prezesem Aeroflotu, na którego ostatnio zwróciły uwagę rosyjskie władze.

15 czerwca 2022 r. Michaił Minajew, dyrektor planowania floty i zaopatrzenia Aerofłotu został aresztowany przez Sąd Rejonowy w Moskwie, Dystrykt Choroszewski, w ramach czynności śledczych prowadzonych przez uprawnione organy". 

Jeśli zostanie uznany za winnego, Minajewowi grozi do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości do miliona rubli (17 637 USD).

Wcześniej, w maju 2022 roku, sąd Dystryktu Choroszewskiego aresztował Andrieja Panowa, innego wysokiego rangą członka zarządu Aeroflotu. Były wiceprezes został wówczas oskarżony o udział w podobnej poważnej sprawie o oszustwo.

W kwietniu 2022 roku, tuż przed aresztowaniem, agenci Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji najechali biuro Aerofłotu w Moskwie i skonfiskowali dyski twarde oraz dokumenty należące do działu marketingu i strategii.

Akcja miała miejsce po tym, jak Panow opublikował w "Financial Times" felieton na temat trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w którym wezwał jego byłych kolegów, którzy obecnie przebywają w Rosji, do "sabotowania wysiłków wojennych". Zaraz po nalocie lokalna policja przesłuchała pracowników działu marketingu i strategii Aeroflotu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony