Mistrzostwa Europy w Wingsuit Flying

Pięć medali dla Polskiej kadry w Mistrzostwach Europy w Wingsuit Flying

Polska kadra Wingsuit Flying (dyscypliny: Performance, Acro) oraz Speed Skydiving uczestniczyła w Mistrzostwach Świata oraz zarazem Mistrzostwach Europy w Wingsuit Flying, które w dniach 19-25 sierpnia 2023 r. odbyły się w miejscowości Prostejov w Czechach. Na tej imprezie Polacy zdobyli pięć medali.

Wszystkie trzy dyscypliny są na tyle młode, że dopiero rozegrało się kilka takich mistrzostw na przestrzeni ostatnich lat. W 2023 roku w miejscowości Prostejov przedstawiciele naszej kadry osiągnęli sukces przywożąc kilka medali.

Wingsuiting czyli latanie w specjalistycznym kombinezonie który umożliwia wydłużyć fazę opadania po opuszczeniu statku powietrznego jest póki co mało popularną dyscypliną spadochroniarską, ale za to w ostatnich latach bardzo prężnie rozwijającą się. Większość kojarzy „Wiewiórki” (potoczna polska nazwa ludzi skaczących w ww. kombinezonach) z popularnymi filmikami z sieci gdzie ludzie skaczą ze skał w górach i lecą na małej wysokości wzdłuż dolin, czyli z tak zwanym Wingsuit BASE.

Oprócz tych zapierających dech wyczynów w „Wiewiórce” rozpoczyna się przygodę skacząc ze statku powietrznego wykonując tzw. Wingsuit Skydiving. W minionych zawodach były rozgrywane dwie kategorie takiego latania, pierwsza bardzo indywidualna czyli Performance oraz druga wykonywana w parze + kamerzysta czyli Acrobatic.

Podział na takie kategorie został wprowadzony ze względu na zróżnicowany charakter wykonywanego skoku, tj. w Wingsuit Performance zawodnicy są w stanie osiągać prędkości rzędu 400 km/h i powyżej ostro nurkując spadając głową w dół po wyjściu z samolotu po to aby potem tą energię przekształcić w pożądany wynik w oknie pomiarowym odpowiednio Speed, Distance, Time. Tak w Wingsuit Acrobatic liczy się bardziej zgranie, zwinność i doskonała współpraca całego zespołu tj. dwóch wingsuiterów wykonujących układ jak i ich kamerzysty, który musi ciągle utrzymywać ich w kadrze, bo również to jest oceniane.

Coraz częściej takie eventy uwiecznia się na tzw. Day-Tape, czyli filmach uwieczniających codzienne zmagania zawodników, poniżej linki do takich filmów z minionych Mistrzostw Świata:

DAY-tape 7

Wszyscy członkowie naszej kadry przygotowywali się we własnym zakresie do ww. zawodów. Część z nich tj. Dawid Winczewski, Jakub Juszczak, Janusz Paliszek oraz Robert Pelka brali już udział w podobnych zawodach, ale w tym roku mieliśmy wzmocniony skład kadry w kategorii Indywidualnej Wingsuit Performance Flying przez Michał Poradowski, którego debiutowy występ z bardzo skromnym doświadczeniem w tego rodzaju lataniu pokazuje że każdy ma możliwość wyjść i walczyć o wyniki w tej jakże nowej dyscyplinie sportu. Również debiutujący drużynowo w kategorii Wingsuit Acrobatic Flying Michał Brosig, Paweł Kowal, Michał Migała (kamerzysta) pokazali że ciężką pracą i wytrwałością, a szczególnie dobrą współpracą i zgraniem w powietrzu również można stanąć na Europejskim podium rywalizując z 5 drużynami z innych krajów. Warto zwrócić uwagę na mało znaną dyscyplinę w Polsce Speed Skydiving w której samodzielnie startuje jak na razie Robert Pelka, a i również w tej konkurencji podobnie jak w Wingsuit Performance Flying można występować drużynowo zliczając punkty wytypowanych osób z kadry, następnie porównując ich średni wynik między drużynami różnych państw. Ponadto Robert ostatnim występem ustanowił nowy rekord Polski prędkości 479.39 km/h.

Zawody trwają tylko 5 dni i są bardzo zależne od warunków atmosferycznych, ale przygotowania do takich zawodów wymagają ciężkiej pracy i to nie tylko w najbliższym okresie przed zawodami tj. rok do dwóch, jak i również przez cały okres swojego rozwoju w sporcie spadochroniarskim. Ponieważ każdy z tych zawodników przechodził przez wiele lat, mnóstwo szczebli związanych zarówno z wytrzymałością fizyczną jak i z wiedzą związaną z daną dyscypliną. Są to ludzie pełni pasji ale oprócz niej również pełni ducha rywalizacji, co umożliwia rozwój w tych nietuzinkowych dyscyplinach.

Przed zawodami w Prostejov, Republika Czeska drużyna Wingsuit Acrobatic Flying poświęcała bardzo dużo swojego prywatnego czasu na szlifowanie umiejętności transition (przejść w trakcie lotu z lotu na brzuchu do lotu na plecach) aby wszystkie ruchy były szybkie, precyzyjne, i kończyły się za każdym razem gripem (chwyceniem za ręce obydwu zawodników którzy są nagrywani przez trzeciego lecącego obok nich). Każda figura żeby była zaliczona musi zakończyć się takim gripem. Zawodnicy występujący w Wingsuit Performance Flying mimo że skok odbywa się indywidualnie ze względów na regulamin i samo niebezpieczeństwo takiego skoku, trenują również razem - nagrywając swoje wyjścia z samolotu (które ma bardzo duże znaczenie na całą resztę skoku), analizują swoje wyniki i przebieg lotu po skoku za pomocą FlySight GPS (specjalistyczne urządzenie GPS wykorzystywane przez skoczków spadochronowych do rejestracji wielu parametrów lotu tj. Prędkości pionowej, horyzontalnej, całkowitej, toru lotu, wysokości lotu w czasie, Glide Ratio – stosunek pokonanego dystansu do utraty wysokości, itd.).

Również to urządzenie jest wykorzystywane do podawania sygnałów dźwiękowych o konkretnie wybranych parametrów oraz ich tendencji zmiany. Dzięki temu można przeanalizować cały skok bardzo szczegółowo wykorzystując do tego dedykowany program FlySight Viewer. Równie podobnie odbywa się to przy skokach Speed Skydiving. Członkowie naszej kadry trenowali na pobliskich strefach spadochronowych tj. Chrcynno w Nasielsku, Łososina Dolna, Gliwice, Nowy Targ. Jak również na jak na razie dotąd jedynym tunelu na świecie do Wingsuit Flying w Sztokholmie.

Zdobyte medale i miejsca odpowiednio w mistrzostwach oraz kategoriach:

2nd FAI European Wingsuit Flying Championship.

Drużynowo w kategorii Wingsuit Performance Flying (Dawid Winczewski, Jakub Juszczak, Janusz Paliszek) zdobyli Srebrny medal uzyskując 797,8 punktów. (http://results.worldskydiving.org/FrontEnd/ResultSet/359)

Drużynowo w kategorii Wingsuit Acrobatic Flying (Michał Brosig, Paweł Kowal, Michał Migała) zdobyli Brązowy medal uzyskując 1466 punktów (LINK)

Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying (Dawid Winczewski) zdobył Brązowy Medal uzyskując 276.2 punktów. A (Jakub Juszczak 5 miejsce, Janusz Paliszek 8 miejsce, Michał Poradowski 17 miejsce) (LINK)
Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying Speed (Dawid Winczewski) zdobył Złoty Medal uzyskując 99,8 punktów. A (Jakub Juszczak 5 miejsce, Michał Poradowski 6 miejsce, Janusz Paliszek 13 miejsce) (LINK
Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying Distance (Dawid Winczewski zdobył 4 miejsce, Jakub Juszczak 5 miejsce, Janusz Paliszek 8 miejsce, Michał Poradowski 16 miejsce) (LINK)
Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying Time (Dawid Winczewski zdobył 5 miejsce, Jakub Juszczak 6 miejsce, Janusz Paliszek 9 miejsce, Michał Poradowski 32 miejsce) (LINK)

4th FAI World Cup of Wingsuit Flying

Drużynowo w kategorii Wingsuit Performance Flying (Dawid Winczewski, Jakub Juszczak, Janusz Paliszek) zdobyli 4 miejsce (LINK)
Drużynowo w kategorii Wingsuit Acrobatic Flying (Michał Brosig, Paweł Kowal, Michał Migała) zdobyli 4 miejsce (LINK)
Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying (Dawid Winczewski zdobył 6 miejsce, Jakub Juszczak 10 miejsce, Janusz Paliszek 16 miejsce, Michał Poradowski 26 miejsce) (LINK)

Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying Speed (Dawid Winczewski) zdobył Złoty Medal uzyskując 98,7 punktów. A (Jakub Juszczak 10 miejsce, Michał Poradowski 11 miejsce, Janusz Paliszek 20 miejsce) (LINK)
Indywidualnie w w kategorii Wingsuit Performance Flying Distance (Dawid Winczewski zdobył 8 miejsce egzekwo z Jurii Cartev, Jakub Juszczak 10 miejsce, Janusz Paliszek 16 miejsce, Michał Poradowski 25 miejsce) (LINK)

4th FAI European Speed Skydiving Championships

Indywidualnie w w kategorii Speed Skydiving (Robert Pelka zdobył 11 miejsce) (LINK)