Przejdź do treści
Źródło artykułu

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamawia do 44 śmigłowców H225 dla Policji Federalnej

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówiło dla podlegającej mu Policji Federalnej do 44 śmigłowców H225. To rekordowe zamówienie na H225 składa się z dwóch części: potwierdzonego kontraltu na 38 maszyn i opcji na dostawę kolejnych sześciu.

Ładowność, zasięg i zaawansowane systemy pokładowe sprawiają, że H225 to wszechstronny statek powietrzny zdolny do wykonywania szerokiego zakresu misji związanych z egzekwowaniem prawa i bezpieczeństwem wewnętrznym, od transportu sił specjalnych po gaszenie pożarów i pomoc w przypadku katastrof. Dostawy wiropłatów mają się rozpocząć w 2029 roku.

„Dziękuję Niemcom za stałe zaufanie do naszych wiropłatów, a w szczególności do rodziny H225. Jesteśmy dumni, że produkowane przez nas śmigłowce H225 przyczynią się do zapewnienia bezpieczeństwa państwa i niesienia pomocy potrzebującym obywatelom”, powiedział Bruno Even, prezes Airbus Helicopters. „Bundespolizei może spodziewać się nowoczesnego śmigłowca dzięki ciągłym udoskonaleniom, jakie wprowadziliśmy do konstrukcji H225 w ostatnich latach. W nadchodzących dekadach maszyna ta pozostanie jednym z najbardziej zaawansowanych wiropłatów dostępnych na rynku."

H225 zastąpi śmigłowce H155 i AS332, które służą niemieckiej policji federalnej od ponad 20 lat. Zamówienie zapewni pilotom i personelowi obsługi płynne przejście na eksploatację nowych statków powietrznych. Zawarta umowa przewiduje również zapewnienie urządzeń szkoleniowych i pakietów części zamiennych.

Nowy, potężny system zarządzania misją i łącznością gwarantuje załodze H225 lepszą świadomość sytuacyjną i płynną transmisję danych z innymi jednostkami policyjnymi. Maszyna posiada również ulepszoną przekładnię główną oraz rozbudowany system monitorowania stanu technicznego, co zwiększa bezpieczeństwo i pomaga ograniczyć koszty eksploatacji. Przy maksymalnej masie startowej wynoszącej 11 160 kg, H225 oferuje zasięg zwiększony do ponad 832 km (1107 km z zewnętrznymi zbiornikami paliwa) i wyjątkową ładowność zewnętrzną wynoszącą 4750 kg, niezbędną w zadaniach takich jak niesienie pomocy w przypadku katastrof i gaszenie pożarów. Celem Airbus Helicopters jest to, by do 2030 roku wiropłat ten mógł latać na w 100% zrównoważonym paliwie lotniczym, co zostało już zademonstrowane na targach ILA Berlin 2022.

Niemiecka Bundespolizei użytkuje 94 śmigłowców Airbusa, począwszy od jednosilnikowych H120 używanych do szkolenia pilotów, przez ponad 40 dwusilnikowych maszyn z rodziny H135 służących do wykonywania różnych misji, w tym ratownictwa medycznego, w imieniu Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (Bundesamt für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe) po wiropłaty z rodziny Super Puma, której najnowszym modelem jest H225. Współpraca Airbusa i policji zaczęła się w 1962 r., kiedy Bundespolizei (wówczas Bundesgrenzschutz) rozpoczęła eksploatację śmigłowców Alouette II, wyprodukowanych przez firmę Aérospatiale, poprzednika Airbusa.

Wyróżniający się największymi zasięgiem, dużą prędkością przelotową, ładownością i niezawodnością w kategorii 11-tonowych śmigłowców dwusilnikowych, H225 jest najnowszym członkiem rodziny Super Puma firmy Airbus Helicopters. Wiropłaty tego typu wylatały już na całym świecie ponad 6 milionów godzin w każdych warunkach pogodowych. Maszyna wyposażona jest w najnowocześniejsze instrumenty elektroniczne i znanego z precyzji autopilota, ponadto może być doposażona w dodatkowy sprzęt adekwatny do wykonywanego zadania.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony