Przejdź do treści
Piloci w kokpicie B737, fot. The Times
Źródło artykułu

Niedobór pilotów na rynku – jest czy go nie ma?

Największy na świecie związek zawodowy pilotów twierdzi, że nie brakuje osób wykonujących ten zawód, tylko brakuje umiejętności zarządzania, aby odpowiednio ich rozmieścić. Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (ALPA) uruchomiło stronę internetową (LINK), na której zamieściło informację, iż w rzeczywistości na rynku jest nadwyżka pilotów.

„Tak więc, chociaż nie mamy niedoboru pilotów, to brakuje osób odpowiednio zarządzających liniami lotniczymi, a ci którzy są, chcą podtrzymać swoje decyzje biznesowe dotyczące ograniczenia usług lotniczych, otwarcie informować o swoich zamiarach omijania zasad bezpieczeństwa i zatrudniać niedoświadczonych pracowników za niższą płacę”.

Stowarzyszenie twierdzi również, że niektóre linie lotnicze lepiej przygotowały się do wznowienia działalności po pandemii, a te, które tego nie zrobiły odwołują loty i bywają dotknięte protestami pilotów. Tymczasem same linie lotnicze różnią się opiniami w kwestii tego, czy istnieje niedobór lotników. Prezes linii Spirit, Ted Christie, wydaje się uparty w swoich przekonaniach, że tak nie jest, mimo że przewoźnik ten ogranicza loty powołując się na brak pilotów.

Z kolei prezes United, Scott Kirby, ma przeciwny pogląd. „Niedobory pilotów są realne i utrzymają się przynajmniej przez następne pięć lat. Większość linii lotniczych nie będzie w stanie zrealizować założonych planów przewozów, ponieważ po prostu nie będą miały wystarczającej liczby pilotów i nie będą ich mieć przez najbliższe lata”, powiedział. Dodał, że linie lotnicze potrzebują 13 tys. nowych pilotów rocznie, a obecnie na rynek trafia ich niecałe 7 tys.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony