Mniej bird strike dzięki systemowi umożliwiającemu śledzenie ptaków podczas ich lotów w Europie
Już teraz w czasie rzeczywistym można śledzić ptaki podczas ich podróży migracyjnych po całej Europie! Naukowcy zajmujący się zarówno bezpieczeństwem lotniczym, jak i przyrodą, korzystają ze szczegółowych informacji na temat intensywności, wysokości, kierunku i prędkości ptaków migrujących w całej Europie.
W mniejszej skali takie informacje są już dostępne w Holandii, Belgii i Niemczech za pośrednictwem portalu FlySafe (LINK)
Wielu ekspertów Wildlife Hazzard Management (WHM) z państw europejskich już teraz wnioskuje o rozszerzenie programu FlySafe i informacji BIRDATM na swoje kraje. Udostępnianie odpowiednio przefiltrowanych (za pomocą algorytmów FlySafe) danych radarowych do celów bezpieczeństwa lotniczego, zarówno wojskowego, jak i cywilnego, może obniżyć koszty zderzeń z ptakami nawet o 45% i to tylko przy niewielkim nakładach finansowych (LINK).
EASA i NATO w publikacjach Wildlife Hazard Management zaleca korzystanie z informacji radarowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa lotów. Niestety, tylko 3 z 30 europejskich państw NATO stosuje się do tych zaleceń.
Ryzyko zderzeń z ptakami wzrasta ze względu na coraz częstsze występowanie dużych ptaków, takich jak gęsi, oraz rosnącą aktywność wojskowych statków powietrznych. Jednak nie trzeba wymyślać koła na nowo, ono już istnieje. Trzeba tylko rozszerzyć działalność na inne kraje europejskie. Czujniki są już tam zainstalowane i udostępniają dane radaru pogodowego.



Komentarze