Przejdź do treści
Piloci US Air Force, fot. Sofrep
Źródło artykułu

Krytyczny niedobór pilotów skłania US Air Force do rekrutacji emerytowanych lotników

US Air Force planują przywrócić do służby nawet 1000 emerytowanych pilotów, co jest powodowane krytycznymi niedoborami kadrowymi. W ramach programu dobrowolnego powrotu emerytowanych pilotów do czynnej służby (VRRAD) Siły Powietrzne USA chcą obsadzić różne stanowiska wymagające specjalistycznej wiedzy, w tym wolne wakaty w kokpitach, w kontroli ruchu lotniczego, a także w służbach naziemnych i do obsługi systemów bojowych.

8 lutego rozpoczęto przyjmowanie wniosków od chętnych osób. Jak oświadczyły US Air Force, w ramach programu VRRAD okres czynnej służby jest ograniczony do maksymalnie 48 miesięcy. Przywrócony do służby personel będzie zajmował wyłącznie dostępne stanowiska w ramach aktywnych zezwoleń na służbę. Emerytowani kandydaci mogą spodziewać się powrotu do czynnej służby w ciągu czterech do sześciu miesięcy od daty złożenia wniosku.

Decyzja ta następuje w czasie, gdy amerykańskie siły powietrzne zmagają się z niedoborami kadrowymi, które obejmują około 2 tys. pilotów. We wrześniu armia poinformowała, że ponownie nie osiągnęła swojego rocznego celu w zakresie wyszkolenia 120 lotników w roku budżetowym 2023.

„Program VRRAD to strategiczny sposób na przyciągnięcie doświadczonych talentów, wykorzystanie cennego zasobu emerytowanych wojskowych do pełnienia kluczowych ról w celu zlikwidowania luki kadrowej” – powiedziała Caroline Miller, zastępca szefa sztabu”.

Więcej informacji o programie VRRAD można znaleźć tutaj LINK

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony