Obchody 95-lecia "Szkoły Orląt"

Obchody 95-lecia "Szkoły Orląt" (fot. Lotnicza Akademia Wojskowa)

Marzenie o lataniu można spełniać w "Szkole Orląt" już od 95 lat! W 2020 r. Lotnicza Akademia Wojskowa obchodzi swój jubileusz. To właśnie stąd wywodzą się Asy Polskiego Lotnictwa.

Uczelnia będzie świętować przez najbliższych kilka miesięcy. W tym roku część zaplanowanych wydarzeń związanych z rocznicą ze względu na panującą pandemię Covid19 zostanie przeniesiona w wirtualną przestrzeń. Co miesiąc będą prezentowane tematy związane z prawie 100-letnią działalnością Akademii m.in. szkolenie lotnicze na przestrzeni lat oraz ludzie, którzy na stałe wpisali się w karty historii "Szkoły Orląt".

Podczas uroczystości jubileuszowych w Pałacu Jabłonowskich zostanie zaprezentowana wystawa pod tytułem "95 lat Szkoły Orląt". Będzie można zobaczyć fotografię i reprodukcję dokumentów związanych z historią szkoły i polskiego lotnictwa oraz jej życie codzienne.

Podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej będą mieli okazję poznać Pana Richarda Kornickiego – syna ostatniego żyjącego dowódcy polskiego dywizjonu Królewskich Sił Powietrznych z okresu II wojny światowej. Major Kornicki zwyciężył w plebiscycie muzeum Royal Air Force (RAF) i został okrzyknięty najbardziej zasłużonym pilotem Spitfire’a.

W ramach obchodów na placu przed pomnikiem "Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt" odbędzie się uroczyste wręczenie Sztandaru Lotniczej Akademii Wojskowej.

W jubileuszowy kalendarz Szkoły Orląt wpisane są także tradycyjne uczelniane przedsięwzięcia takie jak uroczysta przysięga wojskowa podchorążych I roku, inauguracja roku akademickiego, czy też promocja oficerska.

Historia Akademii sięga 1925 r., kiedy to 5 listopada w Grudziądzu powstała Oficerska Szkoła Lotnictwa. 14 kwietnia 1927 r. przeniesiono ją do Dęblina. Szkoła Orląt jest najstarszą uczelnią lotniczą w Europie i jedną z najstarszych na świecie. Na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniała swoją nazwę, strukturę, kierunki oraz program kształcenia. Wszelkie zmiany zawsze prowadziły do udoskonalenia  szkolenia studentów. Jedno się jednak nie zmieniło – Lotnicza Akademia Wojskowa zawsze była, jest i będzie "Szkołą Marzeń" dla młodego pokolenia przyszłych pilotów wojskowych.

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus