Przejdź do treści
Źródło artykułu

GAMA: Stabilny poziom sprzedaży konstrukcji GA

General Aviation Manufacturers Association (GAMA) opublikowało raport za trzeci kwartał 2024 r., w którym akcentuje, iż sprzedaż nowych samolotów segmentu lotnictwa ogólnego pozostaje na stabilnym poziomie pomimo obaw o wpływ Unii Europejskiej o rozwój tej branży. Autorzy dokumentu wskazują na wzrost wartości dostaw i liczby przekazanych statków powietrznych, w tym konstrukcji z napędem tłokowym, turbinowym i odrzutowców biznesowych.

W przypadku śmigłowców turbośmigłowych i tłokowych nastąpiła stabilizacja, podobnie jak to miało miejsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. Według Pete'a Bunce'a, prezesa i dyrektora generalnego GAMA, branża pozostaje w silnej kondycji, co pozwala firmom inwestować w technologie i innowacje, które mają się przyczynić do bezpieczeństwa lotnictwa i jego zrównoważonego rozwoju. 

GAMA wciąż kieruje apele do rządów w USA i Europie celem podkreślenia znaczenia tego sektora i jednocześnie ostrzega przed możliwymi wyższymi podatkami i ograniczeniami lotów, które europejskie organy regulacyjne rozważają w przypadku lotnictwa biznesowego. 

W raporcie podkreślono, że lotnictwo biznesowe nie tylko tworzy miejsca pracy, ale jest również niezbędne w kwestii zapewnienia bezpośredniego dostępu do setek lotnisk, na które komercyjni przewoźnicy nie są w stanie oferować lotów komercyjnych. 

W trzecim kwartale 2024 r., liczba dostaw samolotów tłokowych wzrosła o 7,5% do 1221 sztuk, turbośmigłowych spadła o 0,9% do 435 sztuk, a biznesowych zwiększyła się o 10,1% do 501 sztuk. Wartość przekazanych odbiorcom konstrukcji osiągnęła w tym okresie 17,3 mld dolarów, co stanowi wzrost o 20,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

W kwestii dostaw śmigłowców odnotowano podobny trend, z niewielkim wzrostem o 1,9 % sprzedaży helikopterów z napędem turbinowych (478 sztuk). Ogólna wartość dostarczonych śmigłowców wyniosła 2,7 mld dolarów. Największą sprzedaż odnotowała firma Air Tractor, producent samolotów rolniczych i przeciwpożarowych, który przekazała odbiorcom 159 nowych statków powietrznych o wartości 243 mln dolarów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Diamond Aircraft (157 mln dolarów), Tecnam (94 mln dolarów) i Piper Aircraft (243 mln dolarów). 

Pełny raport sprzedaży GAMA za trzeci kwartał 2024 r. dostępny jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony