Ekologiczny samolot gotowy do lotu

Flight Design

Na targach lotniczych AirVenture Convention w Oshkosh w amerykańskim stanie Wisconsin Flight Design zaprezentowała swoją nową, przyjazną środowisku, konstrukcję.

Składa się ona z dwóch podstawowych części - czyli mniejszych silników spalinowego i elektrycznego. Pierwszy dostarczy 115 koni mechanicznej mocy, drugi kolejne 40 koni. Samolot po włączeniu silnika dysponował będzie ok. 160 KM, co z powodzeniem wystarczy do startu niewielkiej maszyny.

Kiedy samolot wzniesie się na pożądaną przez pilota wysokość, mniejszy z silników przestanie działać. Dzięki temu, zaoszczędzona zostanie blisko jedna-trzecia paliwa, bo do utrzymania maszyny na wysokości potrzeba dużo mniej mocy, niż do jej podniesienia.

Co więcej, w razie awarii silnika spalinowego, elektryczna jednostka dostarczy pilotowi dodatkowej mocy, która może nawet uratować mu życie. Będzie miał dzięki niej więcej czasu na znalezienie dogodnego miejsca do lądowania.

Konstruktorem silnika jest niemiecka firma Flight Design, specjalizująca się w budowie niewielkich samolotów. Nowa jednostka będzie napędzała prawdopodobnie dwu- lub czteromiejscową maszynę.

Całość artykułu na stronie tvn24.

Źródło: tvn24
comments powered by Disqus