Przejdź do treści
Źródło artykułu

30 egzemplarzy Cessny 195 na zlocie z okazji 75. rocznicy powstania samolotu

Ponad 30 egzemplarzy Cessny 195 z całej Ameryki Północnej wzięło udział w 51. dorocznej Międzynarodowej Konwencji Cessny 195, która odbyła się w Joliet, w stanie Illinois. Tegoroczna impreza upamiętniła 75. rocznicę powstania tego zabytkowego samolotu, który jak twierdzą jego użytkownicy, pod względem osiągów i komfortu użytkowania wciąż nie ustępuje współczesnym jednosilnikowym konstrukcjom.

Produkcja modelu 195 była punktem zwrotnym dla Cessny. „Była to pierwsza całkowicie metalowa Cessna zbudowana i zarazem ostatnia z silnikiem gwiazdowym” – powiedział Coyle Schwab, wieloletni członek klubu Cessna 195. Sprzedawany jako samolot biznesowy, model 195 był w 1947 r. był najnowocześniejszym statkiem powietrznym na rynku, oferując możliwość podróżowania na duże odległości dla osób, które chciały wykorzystywać lotnictwo w ramach prowadzonej działalności biznesowej.

Obecnie 195 są uwielbiane jako probierz złotej ery lotnictwa i stosunkowo niedrogi oraz niezawodny samolot rodzinny. Klub pomaga utrzymać w stanie lotnym flotę samolotów tego typu dzięki informacjom o łańcuchu dostaw części i wiedzy na temat obsługi technicznej. „Ten samolot jest niesamowicie wdzięczny do obsługi” – powiedział Curtis Arnold, obecny prezes klubu. "Na konwencie mieliśmy dużo latania, dużo sesji informacyjnych, ale także dużo zabawy”, dodał.

Konwencja Cessny 195

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony