Przejdź do treści
Źródło artykułu

Spółka CPK pozyskała ponad 200 ha w listopadzie w ramach dobrowolnych nabyć

Spółka CPK podpisała w listopadzie 39 protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, dla nieruchomości o łącznej powierzchni 207 ha pod budowę portu lotniczego - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Dodano, że zainteresowanie mieszkańców Programem Dobrowolnych Nabyć (PDN) w obszarze lotniska było tak duże, że spółka CPK przedłużyła o kilka dni możliwość finalizowania uzgodnień.

"Zakładamy, że w najbliższych tygodniach Wojewoda Mazowiecki wyda decyzję lokalizacyjną dla Lotniska CPK. W tej chwili uzupełniamy dokumentację, w oparciu o którą będzie ona wydana. Uwzględniamy w dokumentach konkretne działki, jakie udało się nam pozyskać w Programie Dobrowolnych Nabyć" - powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny Filip Czernicki.

W ramach PDN spółka CPK kupiła dotychczas 1 tys. 635 działek o łącznej powierzchni 1 tys. 524 ha. Do Programu zostało już zgłoszonych ponad 90 proc. budynków mieszkalnych z terenu lotniska.

Jak poinformowała spółka, obszar objęty wnioskiem o decyzję lokalizacyjną dla Lotniska CPK i części węzła kolejowego na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki to 2 tys. 588 ha. Z tej puli spółka zakupiła łącznie 1 tys. 37 ha, co stanowi 40 proc. tego obszaru.

Spółka przypomniała, że w przypadku sfinalizowania transakcji uczestnicy PDN otrzymują od CPK bonusy finansowe, np. gwarancję sprzedaży nieruchomości za kwotę wyższą od wartości rynkowej o 40 proc. dla budynków i 20 proc. w przypadku gruntów. Mieszkaniec może też wybrać alternatywnie wycenę nieruchomości z uwzględnieniem wartości odtworzeniowej bez stopnia zużycia (za stary dom spółka płaci jak za nowy o takiej samej powierzchni).

Mieszkańcom w ramach PDN przysługują też inne ułatwienia, m.in. sfinansowanie i zorganizowanie przez spółkę CPK przeprowadzki całego majątku, całkowite pokrycie kosztów obsługi prawnej transakcji oraz dla zainteresowanych – konsultacje, kursy i szkolenia zawodowe.

CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł. (PAP)

pif/ drag/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony