Przejdź do treści
Źródło artykułu

Siły Powietrzne Ukrainy: dostosowujemy naszą infrastrukturę do myśliwców F-16

Na Ukrainie już jest dostosowywana infrastruktura do przyjęcia amerykańskich myśliwców F-16 – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat. Jak zaznaczył partnerzy Ukrainy są już gotowi przekazać myśliwce.

W niedzielę portal Ukrainska Prawda przytoczył wypowiedź ministra obrony Litwy Arvydasa Anuszauskasa na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa: "Myślę, że zobaczymy je (F-16) na Ukrainie w czerwcu".

Pułkownik Ihnat powiedział, że po otrzymaniu samolotów "idealnym rozwiązaniem byłoby ich ukrycie pod ziemią, jak robi to Iran, lub zbudowanie żelbetowych schronów, które wytrzymałyby uderzenia pocisków balistycznych. (...) Infrastruktura musi być chroniona przez systemy obrony powietrznej przed rakietami balistycznymi, pociskami manewrującymi i dronami. Dlatego wszystko to odbywa się w kompleksie. Już teraz dostosowujemy infrastrukturę do tego typu samolotów. Adaptacja pozwoli im (F-16) wykonywać zadania z naszych pasów startowych i pozostawać na naszych lotniskach" – zapewnił rzecznik.

Na początku lutego holenderska minister obrony Kajsa Ollongren poinformowała na platformie X, że jej kraj dostarczy Ukrainie łącznie 24 myśliwce F-16. Również Dania obiecała przekazać Ukrainie swoje maszyny tego typu.

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu 2023 roku na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze F-16. W sierpniu tego roku USA oficjalnie zapewniły Danię i Holandię, że przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o przekazanie F-16 na Ukrainę, aby Kijów otrzymał myśliwce zaraz po przeszkoleniu pilotów. Pierwsze szkolenia ukraińskich pilotów w USA rozpoczęły się pod koniec października 2023 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony