Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sejmowa komisja obrony wysłuchała informacji MON na temat lotów VIPów

Posłowie sejmowej komisji obrony narodowej wysłuchali w środę informacji MON o zasadach i funkcjonowaniu systemu przewozu przez Siły Zbrojne RP najważniejszych osób w państwie. Według Mirosława Suchonia (Polska 2050) , informacja dotyczyła sytuacji w jednostkach organizujących loty VIPów.

Zamknięte dla mediów posiedzenie komisji odbyło się w środę po południu. Suchoń poinformował PAP, że wiceszef MON Cezary Tomczyk przedstawił posłom komisji informację na temat systemu organizowania przelotów najważniejszych osób w państwie przez polskie Siły Powietrzne.

Suchoń zaznaczył, że większość informacji przedstawionych na posiedzeniu to informacji oklauzulowane, w związku z czym nie można podać do publicznej wiadomości szczegółów.

Jednostką wojskową odpowiedzialną za przeloty najważniejszych osób w Polsce jest 1. Baza Lotnictwa Transportowego, która ma swoją siedzibę na warszawskim Okęciu. Baza ma do dyspozycji kilka samolotów dostosowanych do przewożenia VIPów: trzy Boeingi 737-800 oraz dwa mniejsze Gulfstreamy G550, a także śmigłowce W3-WA Sokół i Mi-8. W ostatnich latach najważniejsi politycy latali także samolotami Embraer ERJ-175, czarterowanymi od PLL LOT.

W środę odbyło się również inne posiedzenie komisji obrony, na którym wyłonione zostały składy i przewodniczący czterech podkomisji stałych: budżetu i finansów Sił Zbrojnych RP, współpracy z zagranicą i NATO, spraw społecznych w wojsku oraz polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Przewodniczącym podkomisji ds. budżetu został Witold Zembaczyński (KO), podkomisji ds. NATO i zagranicy - Marcin Bosacki (KO), spraw społecznych – Marcin Ociepa (PiS), a podkomisją ds. przemysłu obronnego i modernizacji pokieruje przewodniczący sejmowej komisji obrony Andrzej Grzyb.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony