Udany pierwszy oblot myśliwca Gripen E

Myśliwiec Gripen E (fot. SAAB)

Pilot doświadczalny szwedzkiego koncernu zbrojeniowego Saab ukończył pozytywnie pierwszy lot na samolocie myśliwskim nowej generacji, Gripen E.

O godzinie 10:32 w czwartek 15 czerwca samolot z pilotem doświadczalnym Saab za sterami wzbił się w powietrze po raz pierwszy. Maszyna desygnowana numerem 39-8 wystartowała z lotniska Saab w Linköping i następnie przez 40 minut przebywała w powietrzu nad wschodnią częścią regionu Östergötland. Podczas lotu przeprowadzono szereg procedur testowych, obejmujących m.in. sprawdzenie działania podwozia myśliwca.

“Lot przebiegał zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a samolot zachowywał się dokładnie tak jak podczas przeprowadzanych symulacji. Ogromne wrażenie sprawiają wysokie parametry przyspieszenia samolotu oraz płynna obsługa instrumentów pokładowych. Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem możliwość pilotowania tego samolotu podczas jego dziewiczego lotu” powiedział Marcus
Wandt, pilot doświadczalny Saab.

“Dzisiejszy lot tego wiodącego na świecie samolotu myśliwskiego był historycznym wydarzeniem. Udało się to dzięki w pełni certyfikowanemu oprogramowaniu opracowanemu dla rewolucyjnego systemu awioniki tej maszyny. Wszystkie nasze działania zmierzają do dostarczenia naszym klientom inteligentnego samolotu myśliwskiego, już dziś zaprojektowanego do sprostania wyzwaniom technologii przyszłości. Loty testowe będą kontynuowane, a program Gripen E jest na dobrej drodze do zagwarantowania terminowych dostaw samolotów dla sił powietrznych Szwecji i Brazylii w 2019 roku” stwierdził Jonas Hjelm, wiceprezes oraz szef oddziału Aeronautics w Saab.

Źródło: SAAB
comments powered by Disqus