Koniec sporu o subwencje dla Airbusa i Boeinga w lipcu?

Modele samolotów Airbusa, fot. rp.pl

Brytyjska minister handlu Liz Truss spodziewa się, że spór o subwencjonowanie Airbusa i Boeinga zostanie rozwiązany do lipca, kiedy wygasają wzajemne karne cła — powiedziała Reuterowi.

Stany i Unia postanowiły w marcu zawiesić na 4 miesiące karne cła na swoje artykuły eksportowe, m.in. francuskie wina i sery oraz brytyjską whisky, aby dać szansę negocjacjom. Minister Truss stwierdziła teraz, że strony pracują nad szczegółami projektu tekstu porozumienia, a negocjacje skupiają się na subwencjach dla przemysłu lotniczego.

- Jestem zdeterminowana, żeby Wielka Brytania miała silny przemysł lotniczy, abyśmy doszli do rozwiązania ze Stanami, co moim zdaniem jest absolutnie możliwe do osiągnięcia — powiedziała w wywiadzie dla agencji. Zapytana, czy jest możliwe trwałe rozwiązanie do końca okresu zawieszenia ceł odparła: — Tak uważam. Już prowadzimy szczegółowe dyskusje.

Urząd przedstawiciela USA ds. handlu odmówił komentarza. Jego szefowa Katherina Tai powiedziała w ostatnim tygodniu w Senacie, że bardzo poważnie podchodzi do rozwiązania tego sporu.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus