Przejdź do treści
Trasa JL43 z Tokio do Londynu
Źródło artykułu

Którędy linie lotnicze omijają rosyjską przestrzeń powietrzną?

Od początku marca co najmniej 21 linii lotniczych wykonuje loty wokół rosyjskiej przestrzeni powietrznej co spowodowane jest sankcjami i zakazami lotów nałożonymi na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. W największym stopniu ograniczenia wpływają na połączenia między Europą, a Azją, ponieważ linie lotnicze przeplanowują trasy celem ominięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej, co powoduje wydłużenie czasu lotu i pokonywanej odległości, a w niektórych przypadkach prowadzi do kasowania lotów.

trasy Europa-Azja nad Rosją

Zaledwie miesiąc temu europejscy przewoźnicy wykorzystywali rosyjską przestrzeń powietrzną planując tamtędy najbardziej efektywne i ekonomiczne trasy między swoimi hubami w Europie, a lotniskami docelowymi w Azji. Jednak obecnie większość linii lotniczych obsługujących loty między Europą, a Azją przeplanowała je na południe i zamiast kierować się na wschód przez Rosję, a następnie do miejsc docelowych w Japonii, Korei Południowej, Chinach i innych częściach Azji Południowo-Wschodniej, teraz kieruje się od razu na południe, aby przelecieć przez Turcję, Azję Środkową, Chiny i Mongolię. Dopiero stamtąd samoloty lecą na wschód co jednak powoduje, że czas lotu wydłuża się jednostkowo o ok. godzinę. Rotacja w obie strony może więc teraz trwać do trzech godzin dłużej.

trasy Europa-Azja z ominięciem Rosji

Przykładowo, loty Finnaira między Helsinkami, a Tokio oraz Japan Airlines między Tokio a Londynem, które wcześniej w większości odbywały się przez Rosję, teraz są planowane z wykorzystaniem  północnych tras. Lot AY73 z Helsinek do Tokio poprzez Rosję zwykle zajmował ok. 9 godzin. 9 marca Finnair przeplanował lot kierując go na północ z Helsinek przez Svalbard w kierunku Alaski, a następnie z ominięciem rosyjskiej przestrzeni powietrznej na Pacyfiku i dalej w kierunku Japonii. Nowa trasa jest dłuższa aż o cztery godziny.

Trasa AY73 z Helsinek do Tokio

Z kolei, pokonanie trasy lotu JL43 Japan Airlines z Tokio do Londynu przez Rosję zajmowało średnio 12 godzin i 12 minut. Obecnie czas lotu nowej trasy nad Alaską, Kanadą, Grenlandią i Islandią wynosi średnio 14 godzin 38 minut.

Trasa JL43 z Tokio do Londynu

Obecnie poza lotami krajowymi w przestrzeni powietrznej Rosji można zobaczyć m.in.chińskie linie lotnicze, które nadal tamtędy latają obsługując połączenia pomiędzy Europą, a Chinami.

Obecne loty w przestrzeni powietrznej Rosji
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony