Boeing: Pół-ludzie, pół-roboty przy produkcji B787

Mechanik wyposażony w sztuczny egzoszkielet (fot. guce.oath.com)

Jak poinformował portal Rzeczpospolita, Boeing zamierza stworzyć pracowników nowego typu: pół-ludzi, pół-robotów, aby doprowadzić do wypuszczania 14 deamlinerów co miesiąc.

Największy na świecie producent samolotów zaczął wyposażać swych mechaników w sztuczne egzoszkielety (pancerze wspomagane), powłoki na zewnątrz ciała, wzmacniające silę mięśni – korzystają z nich już kamerzyści ustawieni wzdłuż boiska futbolu amerykańskiego – co ma zwiększyć ich odporność i szybkość wykonywanych czynności, jednocześnie zmniejszy znużenie tymi samymi ruchami, zwłaszcza z rękami ku górze.

Osiągniemy zdolności funkcjonowania robota i istoty ludzkiej jednocześnie – powiedział agencji Reutera Christopher Reid, który zaprojektował kombinezony kosmiczne dla NASA, a potem przeszedł do Boeinga. Wdrożenie nowej techniki pracy obrazuje chęć producentów samolotów przyspieszenia rytmu produkcji, aby realizować rekordowe zamówienia. Po dekadzie zwiększania bez przerwy portfeli zamówień przez Airbusa i Boeinga w wyniku rozwoju turystyki w Chinach i na wschodzących rynkach, teraz dochodzi do batalii na tempo produkcji, a nie o udział w rynku.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
comments powered by Disqus