Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rząd przyjął projekt noweli o przetwarzaniu danych o przelocie pasażera

Dostosowanie zgodnie z prawem UE przepisów do aktualnych wyzwań związanych ze zwalczaniem przestępstw, w tym przestępstw o charakterze terrorystycznym, zakłada projekt nowelizacji ustawy o przetwarzaniu danych o przelocie pasażera, który we wtorek przyjął rząd.

Projekt przedłożony przez resort spraw wewnętrznych i administracji wprowadza zmiany dotyczące bezpieczeństwa lotów. Jak podała KPRM, chodzi o dostosowanie przepisów do aktualnych wyzwań. Nowe rozwiązania mają usprawnić przetwarzanie przez przewoźników lotniczych danych o przelocie pasażera, tzw. danych PNR.

Przepisy mają usprawnić przekazywanie przez przewoźników lotniczych danych PNR i ich przetwarzanie przez Krajową Jednostkę do spraw Informacji o Pasażerach (JIP).

Zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa publicznego i poprawić skuteczność zwalczanie przestępczości o charakterze terrorystycznym. W projekcie wprowadzono zmiany dotyczące definicji lotów PNR.

Funkcjonować będą odrębne definicje dla lotów wewnątrzunijnych i pozaunijnych, co umożliwić ma precyzyjniejsze przetwarzanie danych pasażerów w zależności od kategorii lotu. Ponadto nowela zakłada wprowadzenie kryteriów dla przetwarzania danych PNR.

"Przetwarzanie danych pasażerów lotów wewnątrzunijnych będzie możliwe w przypadku, gdy istnieje zagrożenie terroryzmem – wprowadzony został jeden z czterech stopni alarmowych wynikających z ustawy działaniach antyterrorystycznych lub zgodnie z oceną zagrożenia względem poszczególnych kategorii lotów – na podstawie zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji" – napisano na stronie kancelarii premiera.

Projektowana regulacja zakłada również skrócenie czasu przechowywania danych PNR.

"Dane pasażerów lotów wewnątrzunijnych będą przechowywane przez trzy lata, co jest zgodne z rekomendacjami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz praktykami innych państw UE" – napisano.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. (PAP)

mchom/ joz/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony