Przejdź do treści
Źródło artykułu

Uwieczniony na muralu Su-22M4 w Pile upamiętnia 6. Pułk Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego

Na jednym z domów w Pile, znajdującym się 50 metrów od szkoły podstawowej, powstał mural, który jest wyrazem uznania dla żołnierzy 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego (1944-1998).

Mural powstał jako jeden z projektów ludzi tworzacych MiG-23UB 850 Flogger C Team / Fundacja Srebrne Skrzydła oraz osób wspierających działania Fundacji. Można go zobaczyć na ul. Brzechwy 26 w Pile.

Ekipa Fundacji Srebrne Skrzydła oddała 11 lipca br. mural upamiętniający 6. PLMB w Pile, gdzie od 1984 roku zaczęły stacjonować Su-22M4. Autorem zdjęcia, którym się inspirowano tworząc mural jest Wacław Hołyś. Dzieło wykonane przez Tee Tos odebrał ppłk Bogdan Likus. 

Samolot Su-22M4, numer bourtowy 3005 (uwieczniony na muralu), był pierwszym samolotem, który 13.11.1984r. został przebazowany przez ppłk Bogdana Likusa z lotniska w Powidzu, na lotnisko w Pile, tym samym rozpoczął erę supertechniki w 6. PLMB.

Jego przylot poprzedziło lądowanie pierwszego samolotu szkolno-bojowego (dwumiejscowego - tzw. "szparki") o nr 308, którym przyleciała załoga w składzie: ppłk Lech Szutowski i kpt. pil. Marian "Mony" Musielski.

Technikiem samolotu był Bogdan Kucharuk, mural malowany ze zdjęcia dokumentującego obsługę samolotu: Wojciech Mróz, Jan Marko, Krzysztof Małachowski.

Partnerzy projektu: Łukasz Rusek, Rafał Ziuzia, Mariusz Jakubowski, Dawid Jasiński, Izabela Jankowska, Seweryn Talaśka, Aleksandra Nowak, Marcin Kowalczyk, Radosław "Menaszka" Zalewski, Maciej Hyra, Paweł Grabicki, Borys Hajok, Anna Novak, Bocian, Edyta Badzińska, Oliwia Badzińska, Piotr Joachim Kamiński, Mieszko Nowak.

Anna Novak napisała na swoim profilu facebookowym: "Jako mieszkanka Piły i fanka 6. plmb czułam się w obowiązku zgromadzić drużynę, która pomoże wyrazić uznanie dla dokonań tych wszystkich, którzy poświęcili swoją młodość, umiejętności, marzenia, w tych niełatwych i niejednoznacznych czasach, by bronić naszego nieba, służąc do 1998 roku w Pile, tym samym budując historię pilskiego lotnictwa."

Dodała, że "Bezcenne jest to, że mimo upływu lat nadal w naszym mieście możemy spotkać byłych żołnierzy 6. plmb, którzy niejednokrotnie inspirują młode pokolenie, a także kariery wielu z nich możemy śledzić w kraju czy za granicą."

Bogdan Likus, dziś często spotykany jest na eventach czy spotkaniach z pasjonatami lotnictwa, w większości w mundurze pilota cywilnego, z uwagi na fakt, że jako szybownik, pilot wojskowy i pilot cywilny, to ten ostatni mimo wszystko jest jego najpiękniejszą przygodą w życiu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony