Przejdź do treści
Hamad International Airport (fot. hok.com)
Źródło artykułu

Bliskowchodnie lotniska - coraz wieksza konkurencja dla europejskich

Dynamiczny rozwój przewoźników z Bliskiego Wschodu pociągnął za sobą szereg konsekwencji, w tym ogromne inwestycje w infrastrukturę lotniskową. Niedawno otwarte bądź w niektórych przypadkach jeszcze w budowie mega huby regionu stanowią coraz większe zagrożenie dla hubów w Europie.

Otwarte niedawno lotnisko w Dubaju Al Maktoum International Airport, jest częścią ogromnego projektu airport city Dubai World Central i ma docelowo obsługiwać 120 mln pasażerów rocznie, otwarty w zeszłym roku w Dausze Hamad International Airport obsługiwać ma 50 mln pasażerów rocznie, a Istanbul New Airport, którego planowane otwarcie przewidziane jest w 2017 roku ma obsługiwać docelowo 150 mln pasażerów.


Al Maktoum International Airport - plan (fot. adp-i.com)

Dogodne położenie geograficzne, przyjazne środowisko biznesowe i bardzo optymistyczne prognozy ruchu dla regionu to ogromne atuty dla przewoźników z tego regionu, jak Emirates, Etihad czy Turkish Airlines. Ich ekspansja jest coraz większym zagrożeniem dla przewoźników z Europy i Stanów Zjednoczonych, a także ich hubów.

Al Maktoum International Airport otwiera nowy terminal pasażerski:

Niedawno szef Turkish Airlines, wskazał, iż duża przewaga konkurencyjna hubów bliskowschodnich nad hubami w Europie wynika nie tylko ze wspomnianych już czynników, ale również z pewnych słabości tych drugich. A wśród nich wskazał niektóre przepisy prawne oraz brak obsługi lotów nocnych.

Zresztą same liczby wskazują, iż w tym maratonie bliskowschodni przewoźnicy ze swoimi hubami wysunęli się na prowadzenie, biorąc pod uwagę kilka wskaźników. Dla przykładu: lotnisko Atatürk szacuje, że obsłuży w tym roku około 65 mln pasażerów, co w porównaniu do zeszłego roku (57 mln) stanowić ma wzrost o około 15%, lotnisko we Frankfurcie w zeszłym roku obsłużyło 60 mln pasażerów i w tym roku planuje obsłużyć o 2-3% więcej.

Wszystko wskazuje na to, iż jesteśmy świadkami ciekawej batalii i szybko rosnącego znaczenia bliskowschodnich tygrysów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony