Heathrow wdrożyło system antydronowy

Dron w pobliżu samolotu pasażerskiego, fot. newscientist.com

W połowie stycznia lotnisko z największym ruchem na Starym Kontynencie wdrożyło system antydronowy, mający blokować bezzałogowe maszyny latające wchodzące w przestrzeń powietrzną lotniska – podała agencja Bloomberga.

Zarząd lotniska zdecydował się na zainstalowanie systemu antydronowego między innymi po tym, gdy w styczniu 2019 roku dron zakłócił pracę portu. Media brytyjskie podały wtedy, że Heathrow razem z Gatwick, poważnie dotkniętym problemem dronowym w sezonie świątecznym 2018 roku, mają wydać około miliona funtów na swój własny system antydronowy. Teraz już wiemy, że nie będzie on jedynie zwalczał pojawiające się w powietrzu pojazdy bezzałogowe, ale też będzie lokalizował ich operatorów.

Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i zamówione przez tamtejsze Departament Transportu, Wojskowy Urząd Lotniczy oraz Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych testy wykazały, że drony mogą powodować zdecydowanie poważniejsze szkody, aniżeli zderzenie statku powietrznego z ptakiem w locie. Zagrożenie jest więc bardzo realne. Nieodpowiedzialność lub chęć dokonania zamachu terrorystycznego może łatwo doprowadzić do straszliwej w skutkach katastrofy.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus