Przejdź do treści
S-70i Black Hawk podczas działań przy gaszeniu pożarów lasów w Czechach (fot. kadr z filmu Armybutik, Facebook)
Źródło artykułu

PSP: polski śmigłowiec wykonał ponad 130 zrzutów wody podczas gaszenia pożarów w Czechach

Podczas środowych działań przy gaszeniu pożarów lasów w Czechach polscy strażacy i policjanci wykonali cztery loty, podczas których dokonano 134 zrzuty wody. Każdy po 3 tys. litrów, co daje około 400 tysięcy litrów wody – podał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Rzecznik komendanta głównego PSP przekazał, że w środę polscy strażacy i policjanci biorący udział w gaszeniu pożarów lasów w Republice Czeskiej wykonali łącznie cztery loty.

"Podczas nich dokonano łącznie 134 zrzutów wody, każdy po 3 tys. litrów co daje około 400 tysięcy litrów wody" – przekazał Kierzkowski. Dodał przy tym, że na dzisiaj działania zostały zakończone.

Wcześniej brygadier wyjaśniał, że w akcji gaśniczej bierze udział siedem śmigłowców, pięć z Czech, jeden z Polski i jeden słowacki. Akcję z powietrza koordynuje czeska policja. Równolegle trwa akcja strażaków na ziemi.

Polska załoga wykonywała loty w przydzielonym sektorze na północ od miejscowości Hřensko wspólnie z dwoma śmigłowcami czeskiego wojska.

Polacy policjanci i strażacy wylecieli we wtorek po południu z Warszawy policyjnym śmigłowcem S-70i Black Hawk. Maszyna jest wyposażona w specjalny zbiornik na wodę tzw. bambi bucket o pojemności około 3 tys. litrów.

Szef czeskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Vit Rakuszan powiedział we wtorek, że na apel o pomoc w gaszeniu trwającego tam od niedzieli pożaru lasu pozytywnie odpowiedziały Polska, Słowacja i Włochy.

Pożar lasów w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria wybuchł w niedzielę rano. We wtorek dowódcy akcji ratowniczej informowali, że żywioł rozprzestrzenił się na obszarze o powierzchni ok. 30 hektarów. Nie było informacji o rannych mieszkańcach lub strażakach w rejonie objętym pożarami.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony