Przejdź do treści
Źródło artykułu

PZL.37 Łoś i Las Dłutowski, zobacz ciekawą historię na kanale Zabytki Nieba

Makieta samolotu PZL P.37 B Łoś nr boczny 72.16 z 212 Eskadry Bombowej, zbudowana przez kapitana lotnictwa cywilnego Wojciecha Tomaszewskiego i Jana Rybaka – naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie, po ośmiu latach wygląda wyjątkowo dobrze.

Samolot PZL P.37 B Łoś nr boczny 72.16  pod dowództwem ppor. obs. Kazimierza Dzika, miał za zadanie bombardowanie niemieckich kolumn zmotoryzowanych w rejonie Wielunia. Zadanie to wykonywał wraz z dwoma innymi samolotami: PZL P.37 B Łoś nr boczny 72.43 i PZL P.37 B Łoś nr boczny 72.91. Niedługo po starcie klucz Łosi został przechwycony przez osiem Messerschmittów BF109D. W czasie walki powietrznej PZL P.37 B Łoś ppor. obs. Kazimierza Dzika doznał poważnych uszkodzeń. Zapalił się silnik i skrzydłowy zbiornik paliwa. Załodze udało się zrzucić bomby, a samolot wylądował przymusowo w rejonie wsi Dłutówek na terenie młodego lasu, w odległości około 6 km od wsi Ślądkowice. Przed lądowaniem z płonącego samolotu wyskoczyło dwóch członków załogi – kpr. strz. Aleksander Danielak i Konstanty Gołębiowski. uratowali się, mimo że w czasie opadania na spadochronach byli ostrzeliwani przez Niemców. Uratowali się również dwaj pozostali członkowie załogi: Ppor. obs. Kazimierz Dzik – samodzielnie, a ppor. pil. Feliks Mazak przy pomocy chłopców Piotra Olkusza i Edwarda Szymaka oraz obserwatora – wydostali się z płonącego samolotu.

Budowę makiety Łosia rozpoczęto 27 lipca 2009 r. i poświęcono na nią ponad 500 roboczogodzin z wykorzystaniem około 100. arkuszy blachy dachowej i około 6 tys. nitów zrywalnych.

Pełnowymiarowa makieta Łosia upamiętnia miejsce rozbicia się samolotu z nr. bocznym 72.16 w lesie koło miejscowości Dłutówek. Znajduje się ona dokładnie w miejscu, gdzie zatrzymał się samolot po przymusowym lądowaniu, w takim samym położeniu. Od budowy pomnika minęło kilka lat i od tego czasu uległ znacznej dewastacji. W 2015 roku członkowie Grupy ARCHEO Łask postanowili dokonać małego remontu pomnika i uporządkowć otoczenie.

Kanał Zabytki Nieba opublikował film o wyremontowanej makiecie samolotu PZL P.37 B Łoś nr boczny 72.16:

Kanał Zabytki Nieba co tydzień, w każdy wtorek, publikuje film o tematyce skupionej wokół historii polskich konstrukcji lotniczych. Przeszłość niektórych z nich może zaskoczyć nawet osoby, które miały okazję wylaszować się na dany typ. Autor filmów podkreśla, że tworzy je bezinteresownie w ramach misji rozpropagowania historii polskiego lotnictwa. Wiedza zawarta na kanale Zabytki Nieba może być przydatna m.in. dla młodego lotniczego pokolenia, które z reguły nie ma czasu, żeby szukać tego typu informacji. Udostępnione materiały obejmują historię szybowców i samolotów z minionej epoki. Więcej filmów na stronie: www.youtube.com/channel/UCEGJq4DPzCjixRoZqzcOo-Q/videos

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony