Projekt ustawy o usprawnieniu inwestycji CPK do sejmowych komisji
Projekt ustawy o usprawnieniu inwestycji CPK, zakładający m.in. przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w spółkę akcyjną, gdzie Skarb Państwa będzie jedynym akcjonariuszem, został skierowany w czwartek do sejmowych komisji.
Wcześniej w czwartek posłowie większości klubów i kół opozycyjnych zgłosili w Sejmie wnioski o odrzucenie w całości projektu ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W głosowaniu 230 posłów było za dalszymi pracami nad ustawą, 209 było za odrzuceniem w pierwszym czytaniu, a 3 posłów wstrzymał się od głosu. Ostatecznie projektem zajmą się sejmowa Komisja Infrastruktury oraz Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Przedstawiając w czwartek w Sejmie projekt, wiceminister infrastruktury Marcin Horała powiedział, że zawiera on cały szereg rozwiązań, które pozwolą zwiększyć tempo prowadzenia prac przy realizacji CPK.
Dodał, że rozwiązania te pozwolą też uporządkować przyszły rynek biznesu lotniskowego w Polsce, czy usprawnią proces dobrowolnego nabywania nieruchomości; wprowadzą też rozwiązania, które pozwolą na bardziej korzystne warunki tego nabywania.
Horała poinformował, że ustawa zapewni połączenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" z CPK w jedną silną grupę kapitałową.
"Na szczególną uwagę państwa posłów chciałbym zwrócić, że nastąpi polepszenie pozycji mieszkańców, którzy chcieliby dobrowolnie zbyć swoje nieruchomości na rzecz inwestora. To również bardzo ważny postulat strony społecznej, który realizujemy" - stwierdził wiceminister.
Dodał, że projekt przewiduje też zmianę, dzięki której mieszkańcy będą mogli dłużej korzystać ze swoich nieruchomości.
"To szczególnie ważne dla rolników prowadzących działalność rolniczą, którzy będą mogli na przykład zebrać zasiane plony, będą mieć więcej czasu, żeby przenieść swoją produkcję w inne miejsce" - podkreślił.
Horała dodał, że projekt zakłada także zwiększenie wartości zaliczki na poczet odszkodowania, tak żeby nawet osoba, która ewentualnie nie godzi się z wysokością wypłaconej rekompensaty, mogła urządzać swoje życie w innym miejscu.
Jak wynika z przepisów projektu, wzmocnieniu ma ulec rola spółki celowej CPK, która otrzyma analogiczne uprawnienia, jakie posiadają inni inwestorzy realizujący inwestycje celu publicznego, np. zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK. Chodzi m.in. o możliwość dokonywania wywłaszczeń na cele budowy linii kolejowych na rzecz Skarbu Państwa wraz z ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego.
Doprecyzowaniu ulegną uprawnienia spółki CPK w zakresie prawa do czasowego zajmowania nieruchomości na potrzeby badań i pomiarów (m.in. środowiskowych, archeologicznych, geologicznych i konserwatorskich), a także regulacje dotyczące odpowiedzialności odszkodowawczej z tego tytułu. Wprowadzona zostanie możliwość wczesnej realizacji prac przygotowawczych przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę (na wzór rozwiązań prawnych dotyczących budowy obiektów energetyki jądrowej ze stosownej specustawy).
Ustawa wprowadzi też instytucję planu miejscowego CPK przyjmowanego przez wojewodę na wniosek pełnomocnika rządu ds. CPK. Plan miejscowy CPK może określać sposób i okres tymczasowego zagospodarowania terenu i będzie zawierał ustalenia dotyczące jego przeznaczenia.
Ustawa ma usprawnić też proces inwestycyjno-budowlany w zakresie tzw. inwestycji towarzyszących CPK (np. linii kolejowych, czyli tzw. szprych CPK).
Projekt przewiduje również szereg zachęt dla mieszkańców do zbywania nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej (czyli przed wywłaszczeniem). Według założeń ustawy, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) spółka CPK może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości - o 10 proc. w przypadku gruntu i 20 proc. w odniesieniu do budynku mieszkalnego albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.
Nowe przepisy zakładają, że spółka CPK może kupić nieruchomość za cenę stanowiącą równowartość wartości odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia.
Kolejne założenie projektu to ustanowienie renty w związku z zaprzestaniem działalności rolniczej. Jest to rozwiązanie wprowadzone na wniosek mieszkańców. Może ona być ustanowiona dla osoby, która 30 czerwca 2021 r. była właścicielem nieruchomości na obszarze, na którym będą miały zastosowanie szczególne zasady nabywania nieruchomości, przed sprzedażą nieruchomości dla CPK była ubezpieczona w KRUS oraz zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej w związku ze zbyciem nieruchomości na rzecz CPK. Wysokość renty będzie uzależniona od wieku danej osoby. Jej wysokość będzie kształtowała się: od równowartości najniższej emerytury rolniczej (obecnie 1.338 zł brutto) do wartości minimalnego wynagrodzenia za pracę (3.010 zł brutto).
Warunkiem ustanowienia renty będzie nabycie przez spółkę CPK nieruchomości po cenie określonej w operacie szacunkowym zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami.(PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
pif/ mick/
Komentarze