Powłoki antykorozyjne z WAT bez rakotwórczego chromu
Naukowcy z WAT pracują nad „zieloną alternatywą” dla rakotwórczych substancji powszechnie stosowanych w procesie anodowania. Nowe techniki zabezpieczania metalowych części przed korozją są ważne m.in. dla przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Zielone metody anodowania rozwija zespół z Wojskowej Akademii Technicznej. Jak powiedział PAP dr hab. Wojciech Stępniowski, prof. WAT, anodowe utlenianie stopów metali służy wytworzeniu powłoki antykorozyjnej – warstwy tlenkowej, która dodatkowo poprawia właściwości mechaniczne powierzchni i poprawia estetykę.
„Anodowanie przemysłowe prowadzone jest w roztworach zawierających chrom sześciowartościowy, który jest rakotwórczy. My, podobnie jak naukowcy na całym świecie, poszukujemy metod wolnych od chromu sześciowartościowego. Pracujemy nad tym, żeby nowe metody chroniły przed korozją elementy aluminiowe w porównywalny sposób, jak te powszechnie stosowane” – tłumaczy dr hab. Stępniowski, prof. uczelni.
Pozostający pod jego opieką naukową inżynierowie materiałowi Katarzyna Tomczyk i Piotr Dobroń zostali nagrodzeni w USA za innowacyjne wyniki prac badawczych. Nagrody przyznano podczas Konferencji Aluminium Anodizers Council (https://www.anodizing.org/page/anodizing-conference), która odbyła się w Cleveland, w stanie Ohio, w dniach od 1 do 3 października.
Katarzyna Tomczyk, kształcąca się w Szkole Doktorskiej WAT, została nagrodzona za anodowanie stopów aluminium - proces zabezpieczający przed korozją. Piotr Dobroń, student Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT, odebrał nagrodę za anodowanie stopu miedzi ze srebrem – zastosowania tej techniki związane są z redukcją dwutlenku węgla do węglowodorów i alkoholi. Trzecią nagrodzoną badaczką była doktorantka z Northwestern Univeristy.
Jak wyjaśnia profesor, metody takie jak te rozwijane przez jego doktorantkę i magistranta w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w takich gałęziach przemysłu, jak lotnictwo czy przemysł kosmiczny. Podczas konferencji w Cleveland eksperci z uczelni z całego świata wymieniali się wiedzą i doświadczeniami z przedstawicielami komórek badawczo-rozwojowych w firmach takich jak Apple Inc., Quaker Houghton i Boeing.
Prof. Stępniowskiego wyróżniono podczas tego samego wydarzenia za pracę dotyczącą bezchromowych alternatyw anodowania stopów aluminium – efekt działania naukowego Miniatura 6. (PAP)
Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk
kol/ bar/
Komentarze