Port Lotniczy Lublin na targach lotniczych ILA 2012

Lublin Airport

Z inicjatywy Ministerstwa Gospodarki i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA podczas tegorocznych targów ILA Berlin Air Show, odbywających się w dniach 11-16 września 2012, Polska jako partner wystawy, przygotowała najokazalszą z dotychczasowych ekspozycji. Wramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej w targach udział wzięło 19 firm z makroregionu - w tym Port Lotniczy Lublin. Polskie lotnictwo i astronautyka zaprezentowały się jako nowoczesne i dynamiczne branże, oferujące klientom i inwestorom doskonałe możliwości rozwoju. 

ILA Berlin Air Show (czyli International Luft und Raumfahrtausstellung - Międzynarodowa Wystawa Lotniczo-Kosmiczna) odbywa się co dwa lata, na przemian z Międzynarodowym Salonem Lotniczym w Paryżu. Dla branży lotniczej jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, w trakcie którego można zobaczyć najnowsze osiągnięcia technologiczne, a także statki powietrzne z całego świata. Z Polski, na 800 metrach kwadratowych, zaprezentowało się 60 wystawców. Przygotowaniem do zaprezentowania polskiej oferty zajmowały się Ministerstwo Gospodarki oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Wyjazd przedsiębiorców sfinansowano ze środków Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Łącznie na berlińskich targach zaprezentowało ponad 1200 wystawców z 46 krajów świata.

Wystawa po raz pierwszy była zorganizowania w nowym miejscu – Berlin ExpoCenter Airport, nieopodal nowo wybudowanego międzynarodowego lotniska Berlin Brandenburg (BER).

Port Lotniczy Lublin miał okazję uczestniczyć w tych prestiżowych dla branży lotniczej targach. Dzięki temu o powstaniu lubelskiego lotniska dowiedzieli się m.in. nie tylko obecni na targach w stolicy Niemiec przedstawiciele polskich władz, z wicepremierem i ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem na czele, ale przede wszystkim kanclerz Niemiec Angela Merkel, minister gospodarki Brandenburgii Ralf Christoffers oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. transportu Siim Kallas.

Polskie stoisko odwiedzili również polscy i niemieccy parlamentarzyści oraz ambasadorowie z całego świata akredytowani w Berlinie.

Wśród zwiedzających, bardzo duże zainteresowanie wzbudził samolot EM-11C Orka – czteromiejscowy, lekki dwusilnikowy samolot produkowany przez Zakłady Lotnicze Margański & Mysłowski z Bielska Białej, pomalowany w barwach Portu Lotniczego Lublin.

Oprócz Orki na dużych stoiskach zaprezentowano samolot Czajka zakładów Aero-Kros z Krosna, szybowiec Fox firmy Margański & Mysłowski, MJ-7 Szogun czyli imitator samolotu produkowany przez mielecki Eurotech, model bezzałogowego śmigłowca ILX 27 warszawskiego Instytutu Lotnictwa oraz symulator lotu F-16 Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, łazik marsjański oraz platformę bezzałogową

Na zewnątrz kilkukrotnie prezentowany był w locie helikopter S-70i Black Hawk z PZL Mielec oraz polskie grupy akrobatyczne: „Biało-Czerwone Iskry" i „Żelazny".

Tegoroczne targi w Berlinie zgromadziły 1.153 wystawców z 47 krajów świata oraz około 235.000 gości i ponad 4000 dziennikarzy.

Źródło: Port Lotniczy Lublin
comments powered by Disqus