Port Lotniczy Incheon z Korei Płd. wygrał kontrakt na kolejną fazę doradztwa dla CPK
Port Lotniczy Incheon (ICIA), główne lotnisko międzynarodowe Korei Płd., zdobył kontrakt na drugą fazę doradztwa operacyjnego dla budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Polsce – poinformowała w poniedziałek w komunikacie spółka Incheon International Airport Corporation (IIAC), zarządca ICIA.
Projekt będzie realizowany przez sześć miesięcy do września 2025 r. i jest kontynuacją pierwszej fazy, kontrakt na realizację której spółka zdobyła w 2023 r.
ICIA ma świadczyć usługi konsultacyjne we wszystkich obszarach działalności CPK, w tym w zakresie bezpieczeństwa, stref bezpieczeństwa lotniska, telekomunikacji (IT/ICT), oznakowania informacyjnego, rozwoju planów przepływu pasażerów w terminalach i projektowania ruchu dojazdowego – czytamy w komunikacie.
"Chcemy pomyślnie zrealizować ten projekt doradczy na bazie wyników poprzednich projektów realizowanych w Polsce" – oświadczył prezes IIAC, Li Hag Dze, nawiązując również do umowy na doradztwo strategiczne dla CPK zawartej w 2021 r.
Incheon, główne międzynarodowe lotnisko Korei Płd., zostało otwarte w 2001 r. Decyzja o budowie została podjęta po Igrzyskach Olimpijskich w Seulu w 1988 r. w związku z niewystarczającą przepustowością lotniska Gimpo. Incheon znajduje się na wyspie Yeongjong-Yongyu, 52 km od centrum Seulu. W ubiegłym roku Incheon obsłużył przeszło 70 mln pasażerów.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Krzysztof Pawliszak (PAP)



Komentarze