Zobacz jak funkcjonuje ATC na lotnisku w Krakowie

Port Lotniczy Kraków - widok na wieżę Kontroli Ruchu Lotniczego (fot. kadr z filmu PAŻP)

Niedawno Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaprezentowała film z Lotniska Chopina, na którym doskonale widać rytm życia i pracy warszawskiego lotniska w najgorętszym sezonie – czyli latem, gdy operacji lotniczych jest najwięcej.

Tym razem PAŻP zabierze was do Krakowa. Kontrolerzy Ruchu Lotniczego PAŻP na Krakow Airport od czerwca do sierpnia 2019 roku obsłużyli niemal 17100 operacji lotniczych – to aż o 18% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego!

Ruch lotniczy w Polsce rośnie systematycznie w całej przestrzeni powietrznej, a wzrost natężenia dotyczy także ruchu trasowego, czyli tranzytów przelatujących nad naszym krajem. Mimo to Polska Agencja Żeglugi Powietrznej doskonale dostosowuje się do współczesnych wyzwań i potrafi im sprostać, czego efekty widać chociażby w korzystnych statystykach. Pomimo coraz większej ilości operacji lotniczych, zmniejsza się poziom opóźnień. Co więcej, ich wartości są znacznie niższe niż w przypadku państw SES (Single European Sky – państwa UE oraz Norwegia i Szwajcaria). Pamiętajmy też, że współpracujemy przy tym ściśle z Eurocontrol, przejmując część zachodnioeuropejskiego ruchu lotniczego i pomagając tym samym odkorkować europejskie niebo.

Według danych zarządzającej ruchem lotniczym w Europie instytucji Eurocontrol, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w całym roku 2018 obsłużyła niemal 872 000 operacji lotniczych w ruchu trasowym. To o 79 000 więcej niż w roku 2017. Tymczasem tylko do końca sierpnia bieżącego roku w polskiej przestrzeni powietrznej miało miejsce już przeszło 610 000 operacji lotniczych. Nie możemy zapominać też o około 200 000 lotów w ramach lotnictwa ogólnego General Aviation, pozostających pod opieką służby informacji powietrznej (FIS). Piloci tych samolotów i helikopterów również mogą być pewni, że personel operacyjny Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej czuwa i służy pomocą.

Źródło: Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
comments powered by Disqus