Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zainicjowano projekt stworzenia wiernej, latającej repliki samolotu budowanego w II Rzeczpospolitej

Redakcja Magazynu MILITARIA oraz KAGERO PUBLISHING zainicjowały projekt, którego celem będzie analiza możliwości stworzenia wiernej, latającej repliki samolotu budowanego w II Rzeczpospolitej.

Podjęliśmy rozmowy z firmami, które mogą podjąć się zbudowania repliki 1:1 samolotu z IIRP. Dokonaliśmy selekcji potencjalnych konstrukcji i wybraliśmy te, które są w zasięgu technologicznym  i czasowym oraz ich koszt budowy jest realny – choć w każdym przypadku bardzo wysoki – mówią inicjatorzy projektu.

Pod uwagę brany jest każdy z czterech wytypowanych samolotów:

  • RWD-6 – samolot turystyczno-sportowy, skonstruowany przez zespół konstrukcyjny RWD (Stanisław Rogalski, Stanisław Wigura i Jerzy Drzewiecki) specjalnie na zawody Challenge w 1932,
  • RWD-9 – samolot sportowy, rozwinięcie konstrukcji RWD-6, zwycięzca zawodów Challenge 1934,
  • Lublin R-XIII – samolot towarzyszący marki Lublin z okresu przed II wojną światową, zaprojektowany przez inż. Jerzego Rudlickiego w 1930 r.,
  • PWS-26 – samolot szkolno-treningowy z okresu międzywojennego - w 1935 roku opracowany przez inż. Augusta Bobek-Zdaniewskiego z biura konstrukcyjnego Podlaskiej Wytwórni Samolotów (PWS) jako udoskonalona odmiana samolotu szkolno-treningowego PWS-16 bis.

Może ktoś zapytać dlaczego wśród wytypowanych samolotów nie ma tak znakomitych konstrukcji jak np. RWD 13 czy RWD 15. Odpowiedź jest prosta – do tego typu maszyn nie ma silnika rzędowego.

Możemy jedynie wybierać spośród konstrukcji wyposażonych w silniki gwiazdowe – tłumaczy Damian Majsak, Prezes Zarządu Kagero Publishing.

Zanim przejdziemy do kolejnego etapu chcieliśmy dowiedzieć się od pasjonatów lotnictwa i środowiska lotniczego  czy popierają taki pomysł oraz, który z wybranych samolotów w ich przekonaniu powinien być zbudowany a także czy byliby skłonni partycypować w kosztach takiego przedsięwzięcia – mówią inicjatorzy projektu.

Link do ankiety: https://forms.gle/BsdhyPNF2aY3vUzT9

O wynikach ankiety inicjatorzy projektu poinformują w jednym z przyszłorocznych wydań Magazynu MILITARIA.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony