Przejdź do treści
Źródło artykułu

XVII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa "Lotnictwo Nowej Generacji"

Tegoroczna, XVII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Lotnictwo Nowej Generacji” odbyła się 7 grudnia 2023 r. na terenie hotelu Novotel Warszawa Airport.

Od wielu lat przedstawiciele szeroko rozumianego środowiska lotnictwa cywilnego i wojskowego mają unikatową możliwość debatowania o stojących wyzwaniach  przed Siłami Powietrznymi RP, liniami lotniczymi, portami lotniczymi, firmami branży lotniczej  oraz wszystkimi innymi podmiotami związanymi z awiacją, podczas Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Lotnictwo Nowej Generacji”.

Witając uczestników ww. przedsięwzięcia Rektor–Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej gen. bryg. pil. dr Krzysztof CUR zaakcentował: "XVII Międzynarodowa Konferencja i Wystawa „Lotnictwo Nowej Generacji” jest okazją do spotkania osób, dla których lotnictwo jest zarówno pasją, jak i treścią pracy zawodowej. W kontekście tego, serdecznie zapraszam wszystkich związanych z branżą lotnicza do współpracy z Lotnicza Akademia Wojskową na różnych płaszczyznach. Zachęcam do korzystania z ogromnego doświadczenia naszej kadry, do współtworzenia wiedzy z dziedziny lotnictwa, do współpracy w badaniach naukowych w oparciu o nasze nowoczesne laboratoria. Otwieramy przed Państwem możliwości partnerstwa w projektach badawczych i wdrożeniowych."

Tegoroczna konferencja, zorganizowana przez LAW oraz Zarząd Targów Warszawskich SA, podzielona została na dwie części: wojskową i cywilną, gdzie odbyły się bardzo interesujące sesje dyskusyjne. Tematyka oscylowała wokół obszarów związanym z rozwojem lotnictwa cywilnego i wojskowego. Dotyczyła przyszłego zakupu samolotu wielozadaniowego piątej generacji F-35, bezzałogowych statków powietrznych i śmigłowców.

Wydarzenie było również idealną okazją do merytorycznej i naukowej dyskusji na temat modernizacji wojskowej i cywilnej infrastruktury lotniczej. Realizacji projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego i analizy aktualnego zaplecza przemysłu lotniczego i nadania kierunku jego rozwoju. Ponadto zostały omówione potencjalne korzyści dla polskiego przemysłu wspieranego przez rodzime zaplecze badawczo rozwojowe zaangażowane w rozwój lotnictwa wojskowego oraz szerszego wykorzystania przestrzeni powietrznej i kosmicznej przez zarówno dział cywilny jak i sektor militarny.

Konferencji towarzyszyła wystawa nowoczesnych i perspektywicznych technologii lotniczych, w tym bezpieczeństwa powietrznego (radary i systemy antydronowe), BSP, rakietowych i satelitarnych, będących efektem zarówno wielu lat doświadczeń użytkowników sprzętu lotniczego i lotniskowego, jak i prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez instytuty naukowe.

Warto wspomnieć, że termin 7 grudnia tegorocznej konferencji zbiegł się z Międzynarodowym Dniem Lotnictwa Cywilnego. To światowe święto obchodzone jest na pamiątkę powstania Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego powołanej na mocy Konwencji Chicagowskiej z 7 grudnia 1944 roku. Dokument, będący głównym źródłem międzynarodowego prawa lotniczego, został podpisany także przez Polskę.

7 grudnia jest wspólnym świętem wszystkich firm i instytucji, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i rozwój przemysłu lotniczego. Dbających o rozwój dostawców służb żeglugi powietrznej, przewoźników, operatorów lotnisk, regulatorów i innych podmiotów, będących ogniwami tej globalnej siatki.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony