Przejdź do treści
Źródło artykułu

WSOSP: Spotkanie z lotnikiem Jerzym Zięborakiem

W dniu 21 kwietnia br. w auli gen. bryg. pil. dr hab. Józefa Kowalskiego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych gościem był pil. dr inż. Jerzego Zięboraka - ceniony na całym świecie lotnik, który przez lata zgłębiając tajniki aerodynamiki i fizyki lotu odpowiedział na pytanie co było przyczyną katastrofy gibraltarskiej w 1943 r.

Wyniki swoich wieloletnich badań zamieścił w książce wydanej przez Instytut Lotnictwa zatytułowanej: „Studium katastrofy Liberatora AL-523". Autor przedstawił studentom oraz zaproszonym gościom historię w jaki sposób zdobywał cenne dowody i informacje związane z katastrofą, a także naszkicował obraz sytuacji przenosząc słuchaczy do czasów gen. Władysława Sikorskiego. Podczas spotkania okazją było teoretyczne zaznajomienie się z samolotem Liberator AL-523, który został dokładnie opisany pod względem technicznym. Ponadto, szansą było poszerzenie własnej wiedzy historycznej i matematycznej, bowiem autor odpowiadając na pytania argumentował je odpowiednim wzorem lub prawem.

Po poznaniu przyczyny katastrofy, pil. dr inż. Jerzy Zięborak wraz z organizatorami zwiedził Uczelnię, gdzie zaprezentowane mu zostały m.in. symulatory oraz lotniczo-gimnastyczne przyrządy specjalne. Następnie, członkowie Koła Naukowego Zastosowań Matematyki i Fizyki w Lotnictwie wraz z członkami Naukowego Koła Historii Lotnictwa mieli zaszczyt spotkać się z Panem Doktorem na prywatnej konferencji, gdzie można było wysłuchać wspomnień, poznać szczegóły dotyczące katastrofy, ale także zadać pytania, na które Pan Doktor odpowiadał z niesamowitą pasją.

Organizatorzy bardzo cieszą się, że tak znakomity człowiek jak pil. dr inż. Jerzy Zięborak zaszczycił ich swą obecnością w murach Uczelni. Pragną wyrazić wdzięczność za poświęcony im czas i przekazaną wartościową wiedzę.

Koło Naukowe Zastosowań Matematyki i Fizyki w Lotnictwie Naukowe, Koło Historii Lotnictwa

tekst: Paweł Krzysiak (Koło Naukowe Zastosowań Matematyki i Fizyki w Lotnictwie)
zdjęcia: Klaudia Chabros (Naukowe Koło Historii Lotnictwa)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony