Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wernisaż wystawy czasowej "Lwowskie Puchacze 307 Dywizjon Myśliwski Nocny"

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz 307 Squadron Project zapraszają na wernisaż wystawy czasowej pt. "Lwowskie Puchacze 307 Dywizjon Myśliwski Nocny". Wernisaż odbędzie się w sobotę 31 sierpnia 2024 r. o godzinie 15:00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Wstęp wolny!

Wystawa, zarówno w języku polskim, jak i angielskim, różni się od wszystkich naszych poprzednich wystaw. Dołączy do nas wielu krewnych lotników dywizjonu, polskich historyków lotnictwa i wielu innych – mówią członkowie brytyjsko-polskiej organizacji 307 Squadron Project.

Podczas wydarzenia twórcy wystawy oraz historycy z 307 Squadron Project i Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego opowiedzą o historii, tej niesłychanie ciekawej, a zarazem bardzo zaawansowanej technicznie formacji Polskich Sił Powietrznych – Dywizjonie 307, który został sformowany 24 sierpnia 1940 r. w Blackpool z personelu 5 i 6 pułku lotniczego, których tradycje kontynuował. Pierwszymi dowódcami dywizjonu zostali – s/ldr George Charlie Tomlinson oraz kpt. pil. Stanisław Pietraszkiewicz. Pierwszym samolotem, który został wprowadzony na uzbrojenie dywizjonu był Boulton Paul Defiant.

Odznaka Dywizjonu przedstawiała puchacza z zielonymi oczami, siedzącego na kadłubie samolotu, z prawej strony puchacza półksiężyc, zaś pod kadłubem samolotu numer Dywizjonu – 307. W 1970 Dywizjon 307 został odznaczony złotą odznaką honorową Koła Lwowian.

Przewidziana została strefa edukacyjna dla dzieci oraz spotkanie z sokolnikiem, Jarosławem Przydaczem, który zaprezentuje hodowanego przez siebie puchacza oraz opowie o charakterze, tych skrzydlatych łowców, które wbrew panującym opiniom wcale nie są... ale o tym już na spotkaniu.

Do zobaczenia w muzeum!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony