Warszawa-Radom: Budynek straży pożarnej połączony z wieżą kontroli lotów

Budynek straży pożarnej i wieża kontroli lotów przy powstającym lotnisku Warszawa-Radom (fot. Rafał Dybiński)

Budynek straży pożarnej przy powstającym lotnisku Warszawa-Radom połączony będzie z wieżą kontroli lotów. Projekt w całości realizowany jest przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Część "wieżowa" będzie służyła Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz wojskowym służbom ruchu lotniczego. – Mamy bardzo szczegółowe analizy wieloletniej pogody. Radiowy system nawigacyjny ILS kategorii 1 wystarczy w zupełności na ponad 93 proc. dni w skali całego roku, więc ta niedostępność lotnictwa przy tej kategorii jest ograniczona – wyjaśnił Grzegorz Tuszyński, dyrektor portu w Radomiu.

Straż pożarna będzie mieć w Radomiu cztery stanowiska. –  Tak naprawdę chodzi o liczbę wozów ratowniczo-gaśniczych dla kodu referencyjnego lotniska typu "C". W tym przypadku przewiduje się siódmą kategorię ochrony pożarowej, która wymaga co najmniej dwóch takich wozów ratowniczo-gaśniczych. Niezależnie jednak od tego czy to będzie 3 mln pasażerów czy też 6 mln pasażerów, jeżeli mówimy o kodzie "C", to jest to wystarczająca kategoria, czyli dwa wozy plus jeden zapasowy, który musi być. Jeśli jednak w przyszłości kod referencyjny zostanie zwiększony do typu "E", to będzie wymagana dziewiąta kategoria ochrony pożarowej, która wymaga trzech wozów ratowniczo-gaśniczych i wówczas czwarty jest zapasowy. To co w tej chwili jest budowane wystarczy więc na kod "E", niezależnie od skali ruchu lotniczego – tłumaczył Tuszyński.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus