Warszawa-Babice jak węzeł gordyjski? Co będzie dalej z lotniskiem na Bemowie

Lotnisko Warszawa-Babice - samoloty (fot. Małgorzata Nejman)

Lotnisko Warszawa-Babice jest największym lotniskiem general aviation (lotnictwo ogólne) w Polsce, odbywa się na nim około 35 tys. operacji lotniczych rocznie. Grozi mu jednak ograniczenie działalności, a w konsekwencji zamknięcie. To scenariusz realny, jeżeli decyzję prezydenta Trzaskowskiego podtrzyma Samorządowe Kolegium Odwoławcze, do którego zwróciły się władze lotniska.

Problemem, jaki generuje lotnisko położone na stołecznym Bemowie, jest hałas. Narzekają na niego mieszkańcy okolic lotniska. Część z nich postanowiło się zrzeszyć i powołali stowarzyszenie Ciche Niebo nad Warszawą. Jego założycielem i prezesem jest Zbigniew Franczak, który w 2011 roku kupił segment na Żoliborzu. – Było potwornie głośno. Jestem prawnikiem, więc zacząłem drążyć temat lotniska z prawnej perspektywy. Przy okazji okazało się, że takich osób jak ja, cierpiących z powodu hałasu, jest więcej. W 2012 roku założyliśmy stowarzyszenie. Wiedziałem, że sam nie dam rady z tym walczyć – powiedział serwisowi TVN Warszawa Franczak.

Wedle Cichego Nieba oddziaływanie lotniska jest bardzo uciążliwe, szczególnie nasila się w miesiącach od maja do października, a jego główną przyczyną są loty szkoleniowe. Według szacunków tylko 20 proc. lotów to loty służbowe, w tym pogotowia ratunkowego. Za resztę odpowiadają szkoły nauki pilotażu. Samoloty szkoleniowe nie dotrzymują trasy kręgu nadlotniskowego, zalecanej wysokości przelotu, a co najważniejsze – generują hałas, który narasta do 90 dB. To mniej więcej tyle, ile jest na środku ruchliwej ulicy. To główne, ale nie jedyne zarzuty wobec lotniska.

Wedle Franczaka cytowanego przez stołeczny TVN port nieuczciwie mierzy poziom hałasu. Pomiary są wykonywane w nieodpowiednich miejscach, przy Parku Kaskada i na terenie lotniska.

Zdania przedstawiciela Cichego Nieba nie podziela wielu bemowowiaków, bielaniaków czy żoliborzan. Przejrzenie grup zrzeszających mieszkańców są pełne wpisów protestujących przeciw ograniczeniu lotów w Babicach.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl


Czytaj również:
Zorganizowane działania lobbystyczne na rzecz ograniczenia działalności lotniska Warszawa Babice
Działalność lotniska Babice zachowana w dotychczasowej formule? Stanowisko MSWiA w sprawie...
Program ochrony środowiska ograniczy działalność lotniska Babice? (aktualizacja)
Przeciwnicy EPBC wnoszą o zbadanie gleby wokół lotniska na zawartość ołowiu

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus